Rozasea için Güneş Kremi ve Nemlendirici Tavsiyesi

Rozasea için Güneş Kremi ve Nemlendirici Tavsiyesi

Rozasea Nedir? Neden Olur?

Rozasea gül hastalığı, tüm cilt renklerini ve cilt tiplerini etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Rozasea 30 yaş üstü yetişkinlerde ve açık tenli kişilerde daha sık görülür. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık gözlemlenen bu problem özellikle yüz bölgesinde kızarıklığa ve pütürlü bir cilt dokusuna sebep olur.

Hayran olup her yaptığını adım adım takip ettiğimiz, ilham aldığımız ünlüler arasında da rosacea oldukça sık görülen bir rahatsızlık.

Güzel oyuncu Gwyneth Paltrow, rozasea nedeniyle tüm yaşamını organik beslenme ve kozmetiğe adadı.

2000’lerin unutulmaz filmlerinden Bridget Jones’un Günlüğü filminin tatlı oyuncusu Renée Zellweger de rozaseadan müzdarip:(

Dünya Rozasea Derneği’nin resmi sitesi rosacea.org’a göre dünyada yaklaşık 415 milyon rozasea hastası bulunuyor.

Rozasea için En iyi Güneş Koruyucu Krem Hangisi?

Dermatologlar, rozasea hastaları için mineral UV filtreli bir güneş koruyucu tavsiye etmektedir.

Rozasea’yı Anlamak

Rozasea oldukça geniş semptom yelpazesine sahiptir ve bu, rozaseanın neden kaynaklandığını tespit etmeyi zorlaştırabilir. Genetik yatkınlık, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, bakteriyel enfeksiyonlar, deri akarları veya protein dengesizlikleri gibi nedenler başlıca sebeplerinden.

Ulusal Rozasea Derneği tarafından yapılan bir araştırma, UV ışınlarının rozasea semptomları taşıyan hastaların %81’i üzerinde en önemli tetikleyici olduğunu göstermekte.

Dört mevsim ve her gün geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak rozasea hastaları için güneş kremi kullanımı çok daha fazla önem arz ediyor.

Alerjik Ciltler için Güneş Kremi Kutulu
Mineral Güneş Kremi

Rozasea problemi yaşayanlar bu rahatsızlığı az çok nelerin tetiklediğini biliyorlar. Rozasea hastaları güneş hasarına; kolajen ve elastini parçalayarak iltihaplanmaya sebep olabilen UV radyasyonuna karşı oldukça hassastır. Bu nedenle tahriş etmeden koruyan bir güneş kremi formülü bulmak son derece önemlidir. Dermatologlar temiz içeriği sebebiyle özellikle çinko oksit Mineral UV filtreli güneş koruyucu kremlerin en iyi seçenek olduğunu söylüyor.

Rozasea için Nemlendirici

Nemlendirici kremler, rozaseanın sebep olduğu yanma, batma, kaşıntı ve tahrişi önlemenin yanı sıra hassas cildi daha da alevlendirecek safsızlıkların ve tahriş edicilerin cilde zarar vermesini engelleyecek güçlü bir nem bariyeri oluştururlar.

Sunique Nemlendirici Yatıştırıcı Bakım Kremi Kutulu
Nemlendirici ve Yatıştırıcı Bakım Kremi

Sunique nemlendirici ve yatıştırıcı bakım kremi, güçlü antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin oluşturabileceği problemleri de ortadan kaldırır. Pm 2,5 partiküllere karşı da kalkan görevi gören bileşenleri sayesinde cildinizde oluşan serbest radikalleri etkisiz hale getirmekle kalmaz; aynı zamanda cilt hücrelerinizin doğal arınma süreçlerini çalıştırmaları için onları destekler.

Rozasea normalden daha fazla transepidermal su kaybına sebep olur. Özellikle kış aylarından havadaki nem azalır bu da hassas ciltler için sorun teşkil etmekte, kış veya kuru hava özellikle rosacea hastaları için zorluklar yaratmaktadır.

Rozasea için Gece Yatmadan Ne Yapılır?

Journal of the American College of Toxicology jojoba yağının rozasealı cilt tipleri için çok güvenli olduğunu teyid etmiştir.

Jojoba yağı rozaseayı “tedavi etmeyecek” olsa da semptomları hafifletebilir ve azaltabilir.

Özellikle kuru yağ sınıfından olduğundan gece rozasea rutininizde bu yağa yer vermek “yastıkta iz bırakmayacağı için” iyi bir fikir olabilir.

Syorell Jojoba Yağı ve Rozasea
Jojoba Yağı ve Rozasea

Rozasea Tedavisi için En İyi Temizleyici

Nazik temizlik, rozasealı ciltler için son derece önemlidir. Günde iki kez temizlik, fazla yağı, bakterileri ve diğer mikroorganizmaların yanı sıra cilt bakımı ve makyaj ürünlerinden gelen kalıntıları da giderir. Cildinizi yatıştırmaya ve tedavi etmeye yardımcı olmanın ilk adımıdır.

  • Yüksek alkalinite
  • SLS, SLES
  • Parfüm/koku
  • Propilen glikol
  • Alkol

gibi tahriş edici unsurlar barındıran temizleyicilerden uzak durun.

Rozaseayı Yönetmek İçin İpuçları

Tahrişi azaltmak ve rosasea (Gül Hastalığı) tedavilerinin başarısını optimize etmek için Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından önerildiği gibi cildinizi yıkadıktan ve nemlendirdikten sonra güneş koruyucu uygulayın, cildinizi nemlendirin.

Pek çok insan rozasea ile yaşıyor ve durumlarını başarıyla yönetiyor – siz de yapabilirsiniz. Bireysel ihtiyaçlarınıza göre bir tedavi planı oluşturmak için öncelikle bir dermatolog ile görüşün.

En önemlisi, güneş kremini el altında bulundurun; Cildinizin ona sandığınızdan daha çok ihtiyacı var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico