Cildinize Uygun Ürünler

Cildine Uygun Olanı Seç

Cildinize Uygun Ürünleri Seçmek İçin İpuçları

Güneş kremi, nemlendirici, serum, balm. Peki gerçekte cildinizin neye ihtiyacı var? Özellikle ne aradığınızı veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız cildinize uygun ürünleri seçmek için basit birkaç soru size fikir verebilir.

Cilt Tipinizi Bilin

Bir cilt bakımı rutini oluşturmayı düşündüğünüzde başlamak için en iyi yer cilt tipinizi tanımaktır.

Cilt tipinizi belirleyin! Yağlı cilt, kuru cilt, hassas cilt veya karma cilt.

Diyelim ki kuru bir cildiniz var ve yağlı ciltler için bir ürün seçtiniz. Zaten kuru olan cildinizi daha da kötüleştireceksiniz. Bu sebeple en önemli adımlardan biri cilt tipinizi bilmek ve ona uygun ürünü seçmek.

Cildinizin İhtiyaçlarını Bilin

Cildinizin ihtiyacını iyi anlamanız gereklidir. Belki de azaltmak istediğiniz ince çizgileriniz var. Belki de normal rutininize yanıt vermeyen inatçı sivilceleriniz veya görünümünü en aza indirmek istediğiniz büyük gözenekleriniz var. Bakım rutininizin, en çok endişe duyduğunuz sorunlara göre şekillenmesi gereklidir.

4 Cilt Bakım Kuralı

Ne tür bir cildiniz olursa olsun, dört cilt bakımı kuralı her ideal rutinin temelini oluşturur.

Temizlik

Her şeyin başı temizlik. Ne tür bir cilde sahip olursanız olun, cildinize bir ürün uygulamadan önce temiz olduğundan emin olmalısınız. Cildiniz gün boyunca kir, bakteri ve diğer çevresel faktörleri mıknatıs gibi toplar. İyi bir temizleyici, fazla yağı, ölü cilt hücrelerini ve diğer safsızlıkları giderir ve cildinizin taze ve ferah olmasını sağlar.

Nemlendirme

İyi nemlendirilmiş cilt sadece daha dolgun, canlı ve sağlıklı görünmekle kalmaz, aynı zamanda kırışıklıklar gibi sorunlara karşı daha dirençlidir. Bu nedenle kaliteli bir nemlendirici her cilt bakım rejiminin bir parçası olmalıdır.

Cildinizin üst katmanları sürekli bir su kaynağına ihtiyaç duyar. Nemlendirici ürünler ararken, nemi cilde çeken ve orada tutan; trans epidermal su kaybını önleyen temel bileşenleri arayın.

Güneş Kremleri

Güneş hasarı, cildinizin donuk ve cansız görünmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt hassasiyetlerini azdırabilir. Ayrıca yaşlanmayı hızlandıran hasarlara da neden olabilir.

Cildinizi güneşten korumak için bir güneş kremi olmadan hiçbir cilt bakım rejimi tamamlanmış sayılmaz. Antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri gibi bileşenler, cildinizin canlı ve dirençli kalmasına yardımcı olur. 30 veya daha yüksek geniş spektrumlu bir mineral filtreli güneş kremi yeterli olacaktır.

Bileşenleri Anlamak

Cildinizin en acil sorunlarını ele almak için ürünlerin içeriği de çok önemli. İster yaşlanma karşıtı içeriklere bakın ister solgunluğu gidermek için ürün arayın, içeriklerin birbiri ile uyumu da çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bileşenler, cildinizin birincil sorunlu bölgelerine bağlıdır. Örneğin, kırışıklıklar bir endişe kaynağı ise, C vitamini, vegan kollajen, hidrolize aljin gibi etkili bileşikler yanında ciltteki kollajen üretimini artıran mikro alg ekstraktları içeren ürünleri seçebilirsiniz. Bu bileşikler ince çizgileri yumuşatır ve cildinizin genç görünümünü geri kazanmasına yardımcı olur.

Bir Dermatoloğa Danışın

Doğru cilt bakım ürünlerini seçerken cildinizin hassasiyetleri ile ilgili ve bu konuda uzmanlaşmış bir tıp uzmanından daha iyi kim size rehberlik edebilir? Dermatologlar sadece cildinizi anlamakla kalmaz, aynı zamanda ürünler hakkında geniş bilgiye sahiptirler ve sizi doğru başlangıca götürmek için önerilerde bulunurlar.