Doğal Cilt Bakım Yüz Serumları

Filtreler

Cilt Bakım Yüz Serumu Nedir?

Cilt bakım yüz serumu, konsantre miktarda aktif bileşen içeren ince viskoziteli topikal ürünlerdir. Serum konsepti, daha büyük miktarlarda aktif moleküllerin, optimum etkinlik için potansiyel olarak cildin yüzeyine nüfuz etmesidir. Ayrıca, daha yüksek konsantrasyon nedeniyle, görünür sonuçlarına ulaşmak genellikle daha kısa sürer.

Serum daha hafif olduğundan ve aktif maddeleri cilde hızla ilettiğinden, cildinizi temizledikten sonra uygulanmalıdır. Ancak faydaları en üst düzeye çıkarmak için cilt bakım serumları bağlamanız gerekir. Bu nedenle bir sonraki adım nemlendirici veya yüz kremidir.

Serumlar, hiperpigmentasyon, donukluk, ince çizgiler veya akne gibi cilt problemleri ile savaşmada için gizli silahlardır.

Cilt Bakımında Yüz Serumu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımında daha güçlü aktif bileşen dozu sunan bir ürünle cilt bakım rutininizi güçlendirmek istiyorsanız, cevap bir yüz serumu olabilir.

Cildinizi beslemek, korumak ve nemlendirmek için tasarlanan yüz serumu, temizlikten sonra ve nemlendirmeden önce harika bir adımdır.

Cildimiz için yüz serumu kullanmanın faydalarına ve farklı serum türlerinin cildinize nasıl fayda sağlayabileceğine bakalım.

Yüz Serumu Faydaları

 • Cildiniz tarafından hızla emilir.
 • Cilt serumları, daha ince viskoziteye sahiplerdir. Bu form, serumun cildiniz tarafından daha kolay emilmesini sağlar.
 • Hassas cildi yatıştırır.
 • Akneye meyilli veya yağlı cilt tiplerine sahip kişiler için genellikle daha iyidir.
 • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirir.
 • Bazı yüz serumları, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek retinol gibi bileşenler içerir.
 • Cildinizi serbest radikallerden ve gelecekteki hasarlardan korur.
 • Antioksidan içeren serumlar ultraviyole (UV) ışık ve kirlilikten kaynaklanan oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur. Bu da erken cilt yaşlanmasını ve kırışıklıkları engellemek demektir.
 • Daha görünür sonuçlar sağlama potansiyeline sahiptir. Aktif bileşenlerin daha yüksek konsantrasyonu, diğer cilt ürünlerine kıyasla daha görünür sonuçlar sağlayabilir.

Yüz Serumları Çeşitleri ve Aktif Bileşenleri

Bir yüz serumu seçmek söz konusu olduğunda, farklı türde serumların yanı sıra hedeflerinize göre aramanız gereken belirli bileşenler olduğunu bilmek önemlidir.

Genel olarak, yüz serumları aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 • Yaşlanma karşıtı serumlar
 • Cilt parlatıcı serumlar
 • Nemlendirici serumlar
 • Serbest radikallerle savaşan serumlar
 • Akne eğilimli ve hassas cilt serumları
 • Onarıcı/doku iyileştirme serumları

Yaşlanma Karşıtı Serumlar

Yaşlanma karşıtı rejimler cilt yenilenmesini ve kolajen üretimini teşvik eder. Bu tip serumlar genellikle retinol içerir.

Cilt Aydınlatıcı Serumlar

Cilt parlatıcı serumlar genellikle cilt tonunu iyileştirmek için antioksidanlar ve pigmentle savaşan bileşenlerle doludur.

C vitamini, glikolik asit, kojik asit, ferulik asit gibi aktifler içerirler.

Nemlendirici Serumlar

Nemlendirici serumlar, cildin taze, dolgun ve daha genç görünmesini sağlamak için cildi fiziksel olarak bağlayan bir molekül olan hyaluronik asit içerir.

Hyaluronik asit içeren topikal serumlar, cildin yüzeysel katmanlarındaki suyu geçici olarak bağlar. Bu da cildinizin daha taze ve nemli görünmesini sağlar. Ayrıca ince çizgilerin görünümünü geçici olarak en aza indirme özelliğine sahiptir.

Serumlar genellikle cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca daha pürüzsüz ve daha nemli görünmesini sağlayan B5 vitamini içerir.

Serbest Radikal Mücadele Serumları

Antioksidanlar, sağlıklı cilde zarar verebilecek serbest radikallerle savaşır.

Serbest radikallerden kaynaklanan cildin hasarını önlemeye yardımcı olmak için C, A ve E vitaminleri ve/veya resveratrol gibi bileşenler içeren bir serum seçin.

Akne ve Hassas Cilt Serumları

Syorell Akne Karşıtı Gözenek Sıkılaştırıcı Serum, bir antiinflamatuar gibi hareket eden özel aktifler içermektedir. Yağlı ve akneye meyilli ciltler için mükemmel bir serumdur. Ayrıca gözenek sıkılaştırıcı aktiflere ilave olarak postbiyotik içeriği sayesinde de cilt mikrobiyomunun sağlıklı forma kavuşmasına ve serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur.

Onarıcı Doku İyileştirme Serumları

Cildinizin dokusunu ve cildinizin genel görünümünü güçlendirmeye yardımcı olmak için glikolik asit ve türevleri içerirler.

Yüz Bakım Serumları Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yüz serumlarını kullanmanın en iyi yolu nemlendirici, güneş kremi ve makyaj gibi daha ağır ürünlerin altında bir katman olarak kullanmaktır. Cildinizi temizledikten sonra günde bir veya iki kez yüz serumu kullanabilirsiniz.

Yüz Serumu Uygulama Zamanı ve Sıklığı

Anti-pigmentasyon ve antioksidan serumlar sabah uygulandığında en iyi sonucu verir. Böylelikle, cildinizi çevresel saldırılara ve UV ve yüksek enerjili görünür ışık dahil olmak üzere ışığın ürettiği serbest radikal üretimine karşı korumaya yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı serumlar genellikle gece uygulaması için en uygun olanıdır. Daha kuru ciltler için nemlendirici serumlar, cildinizin nemli ve nemli kalmasına yardımcı olmak için günde iki kez uygulanır.

Yüz Serumundan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin İpuçları:

Yüz bakım ürünlerini en inceden en kalına doğru uygulayın. Çoğu serum, bir temizleyici kullandıktan sonra temizlenen cildinizle doğrudan temas halinde ilk kat olarak uygulandığında en iyi sonucu verir.

Aktif bileşen çok tahriş edici veya kuru ise, tampon etkisi yaratmak için başka bir ürünün üzerine uygulanır.