Doğal Sabit ve Taşıyıcı Yağlar

Filtreler

Cilt Bakımında Neden Doğal Yağları Tercih Etmelisiniz?

Cildimiz, su kaybını önleyen, bakterilerin vücuda girmesini durduran, vücut ısısını düzenleyen, yağ ve su depolamadan sorumlu en büyük ve hayati bir organdır.

Çoğu zaman cilt kusursuz bir şekilde işlevlerini yerine getirir. Bazen ise yardıma ihtiyacı vardır. İşte burada cilt bakımı devreye giriyor.

Tüketicilerin onlarca sentetik girdi ile formüle edilen cilt bakım ürünlerinden, doğal içerikli cilt bakım ürünlerine yönelmesi ile doğal yağların popülaritesi de artmaya başladı.

Peki bu doğal yağlar her cilt tipine uygun mu? Nasıl kullanmalıyız?

Gelin göz atalım.

Cildiniz İçin Hangi Yağlar İyi?

Tüm yağlar aynı etkide değildir. Ayrıca her doğal yağ cildinizle uyum sağlamayabilir. Doğal ürünler alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali vardır. Bu ürünlerden herhangi birini cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kullanmadan önce doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşmanızda fayda olduğunu da hatırlatalım.

Cildimizde kullanacağımız doğal yağları seçerken soğuk preslenmiş veya rafine edilmemiş özellikte olanlardan seçmeliyiz. Bu, maksimum faydayı almanızı sağlar.

Ayrıca doğal yağ dendiğinde lineloik asit ve oleik asit gibi kelimelere sıkça rastlayacaksınız. Bunlar doğal yağlardaki iki ana yağ asididir.

Lineloik asit içeriği yüksek yağlar daha az komedojenik olma eğilimindedir. Yani gözenekleri tıkama olasılıkları daha düşüktür.

Oleik asit içeriği yüksek yağlar daha komedojenik olma eğilimindedir. Bu da özellikle yağlı cilt tiplerine sahip kişilerde gözenekleri tıkama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Cilt Bakımında Sıklıkla Tercih Edilen Doğal Yağlara Bir Göz Atalım

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ oranı oldukça yüksektir. Bu da onu oda sıcaklığında katı halde tutar. Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerle birleşen yüksek yağ içeriği, nemin ciltten uzaklaşmasını önlemek için ideal hale getirir.

Hindistan cevizi yağı komedojeniktir. Bu nedenle “direkt uygulamada” yüzünüzde sivilcelere neden olma ihtimali söz konusudur. Bununla birlikte, soğuk preslenmiş rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı vücudunuzun diğer kısımlarında güvenle kullanılabilir.

Zeytin Yağı

A, D, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan zeytinyağı aynı zamanda nemlendirici görevi görür. Ayrıca cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Birçok zeytinyağı türü rafine edilir veya çeşitli yağ türlerinin bir karışımıdır. Rafine edilmemiş ve soğuk preslenmiş sızma zeytinyağından en fazla faydayı alacaksınız.

Avokado Yağı

Avokado, iyi bir diyet lifi, C vitamini, K vitamini ve folat kaynağıdır. Lineloik asit ve oleik asit bakımından oldukça zengin bir yağdır. Kuru ciltler için de harika bir yağdır.

Jojoba Yağı

Bu yağ bir mucize. Cilt sebumunu taklit eden bu yağ, akneye meyilli ciltler için dahi uygundur. Jojoba yağı, su kaybını önlemeye yardımcı olan yapısı ile dört mevsim her cilt tipine uygun bir cilt bakım ürünüdür.

Shea Yağı

Shea yağı, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler içeren fenoller ve bitki sterolleri açısından oldukça zengindir.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, Omega yağ asitleri bakımından zengindir. Nemlendirici olarak mükemmeldir. Alışveriş yaparken soğuk preslenmiş veya rafine edilmemiş üzüm çekirdeği yağı seçiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Yabani gül çalılarının tohumlarından elde edilen kuşburnu yağı, cildi nemlendirme özelliği vardır. Ayrıca beta karoten ve C ve E vitaminleri içerir.

Sonuç Olarak

Yağlı bir cildiniz varsa, hindistan cevizi yağı gibi komedojenik bir yağı direkt olarak kullanmaktan kaçının. Bu tür yağlar özellikle yüzdeki gözenekleri tıkar. Böylelikle sivilcelerin çıkmasına neden olur. Bunun yerine jojoba veya üzüm çekirdeği yağı gibi daha hafif yağları tercih edin.

Bu yağlar cilt tarafından daha hızlı emilir. Ayrıca nemden arındırılmış kuru bölgelerin yatışmasına yardımcı olur.