Doğal Aromaterapi Uçucu Yağlar

Filtreler

Stresten Yorgunluğa Her İhtiyaç İçin Uçucu Yağlar

Stres seviyemizin tüm zamanların en zirvesinde olduğu dönemlerden geçiyoruz. İyi haber şu ki; uçucu yağlar, bitkilerin zihin-vücut için mucizevi şifa sırlarını binlerce yıldır bize fısıldıyor.

Uçucu Yağlar Nedir?

Aromaterapi uçucu yağların kullanımı, eski Mısırlıların aromatik ağaçlardan, şifalı otlardan ve baharatlardan yapılan tütsüleri ilk kez yaktıkları binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Uçucu yağlar, bir bitkinin tohumları, çiçekleri, meyveleri, yaprakları, gövdeleri ve kökleri gibi hemen hemen her bölümünün, buharla damıtılmış veya soğuk preslenmiş yüksek konsantrasyonlu özlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Koku alma duyusu beyinde en erken tetiklenen duyudur. Bu nedenle, bir koku aldığımızda duygularımız üzerindeki etkisi çok çabuk belirginleşir.

Bu yüzden esansiyel yağ buharını solumak, kısa sürede ruh halimizde pozitif etki yaratabilir. Şunu unutmamakta fayda var. Bu bir tedavi değildir ve ilacın yerini tutamaz. Ama kendimize iyi bakmanın ve iyi hissetmenin en doğal yolu esansiyel yağların doğru kullanımından geçer.

Ne de olsa hayatta mutluluk kendini iyi hissetmek demek, öyle değil mi?

Uçucu Yağların Faydaları Nedir?

Aromaterapi uçucu yağların psikolojik, farmakolojik ve fizyolojik faydaları vardır. Uçucu yağları kullanmanın en yaygın yolları, onları solumak ve cilde uygulamaktır (topikal).

Uçucu yağların topikal olarak kullanımı genelde kozmetik amaçlıdır. Bununla birlikte masaj amaçlı kullanımı da oldukça yaygındır.

Çoğu uçucu yağ kullanıcısı, stresten uzaklaşma, rahatlama gibi psikolojik etkilerini deneyimlemek için onları teneffüs eder.

Kokular, farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebileceğinden, uçucu yağlara verilen duygusal tepkilerin öznel olma eğilimi vardır.

Örneğin, çocukluğunuzun geçtiği bölgede bol miktarda çam ağacı ve narenciye bahçeleri var ise narenciye ve çam kokusu sizi hem sakinleştiren hem de canlandıran derin bir duygusal tepkiyi tetikler. Bunlar genellikle stresli zamanlarda çok işinize yarar. Ancak, dünyanın başka yerlerinde büyümüş biri, bu kokulara aynı psikolojik tepkiyi vermeyebilir.

Belirli yağların etkileri kişinin geçmişine bağlı olsa da yağların birçoğunun insanların ortak duyuları üzerinde benzer etkileri vardır.

Yaygın Uçucu Yağ Türleri ve Kullanımları Nelerdir?

  • Yapılan çalışmalar bergamot uçucu yağı ile yapılan aromaterapi uygulamalarının, anksiyete ve diğer fiziksel-psikolojik stres semptomlarını azalttığını göstermiştir.
  • Misk adaçayı uçucu yağı, stres ve zihinsel yorgunluk için sihirli bir iksirdir. Depresyon ve diğer ruhsal bozuklukların kontrolünde etkilidir.
  • Lavanta esansiyel yağı, aromaterapide kullanılan en popüler ve çok yönlü esansiyel yağlardan biridir. Lavandula angustifolia bitkisinden damıtılan yağ, gevşemeyi teşvik eder. Ayrıca anksiyete, uykusuzluk gibi durumlarda oldukça etkilidir.

Uçucu Yağlar Güvenli midir?

Doğru şekilde kullanılırsa uçucu yağlar güvenlidir.

Uçucu yağları topikal olarak kullanıyorsanız, önce birkaç damla taşıyıcı bir yağ ile (jojoba yağı, tatlı badem yağı vb.) karıştırın. Sonra bileğinizde küçük bir alana uygulayın ve cilt reaksiyonunu test edin. Bergamot gibi bazı uçucu yağlar, doğrudan güneş ışığı altında cilt hassasiyetine neden olabilir.

Pek çok yağ 5 yaşın altındaki çocuklar için güvenli kabul edilmez. Bu yüzden uçucu yağları çocukların yanında kullanırken dikkatli olun. Bazı yağlar henüz gelişmemiş bedenlerde fiziksel ve solunum sıkıntısına neden olabilir.

Yağları asla doğrudan bir hayvana uygulamayın. Ayrıca bir evcil hayvanın etrafında uçucu yağlar kullanmadan önce daima bir veterinere danışın.

Sizin için en iyi olan doğal uçucu yağları keşfetmek için her zaman bize danışabilirsiniz.