Bebekler için Güneş Kremi Seçimi Kullanımı

Bebekler için Güneş Koruyucu Seçimi

Güneş ışınlarına korumasız maruz kalmak ciddi güneş yanıklarına sebep olabilir ve bu çok acı vericidir. Özellikle cildi henüz güneş ışınlarına karşı direnç geliştirmemiş yeni doğan bebekleri güneşe maruz bırakmak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Güneşten korunma konusunda pek çok bilgi mevcut ancak konu bebekler olunca çok daha dikkatli ve bilinçli olmalıyız.

Bebek Cilt Fizyolojisini Anlamak

Bebek cildi yetişkin cildine göre önemli ölçüde daha ince ve daha hassastır. Bu da onu UV ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı daha duyarlı hale getirir. Bebeklerdeki stratum korneum (derinin en dış tabakası) yetişkinlerde bulunan koruyucu yetenekleri tam olarak geliştirmemiştir. Bu, UV radyasyonunun cildin daha derinlerine nüfuz ederek potansiyel olarak hücresel hasara neden olabileceği anlamına gelir.

Bebekler Kaç Yaşında Güneş Kremi Kullanabilir?

Öncelikle şunu belirtelim 6 aydan küçük bebeklerin güneşe maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bebek cildi çok incedir ve ultraviyole (UV) ışınlara karşı aşırı hassastır. Bir bebeğin cildi yaklaşık 6 aylık olana kadar gelişimini tam olarak tamamlamaz. Güneş kremi kullanmak yerine bebekleri 6 aylık oluncaya kadar mümkün olduğunca gölgede tutmalıyız. Ayrıca onlara uzun kollu kıyafetler ve vücutlarını kapatan giysiler giydirmelisiniz. Geniş kenarlı bir şapka yüzlerini ve boyunlarını korumaya yardımcı olur.

Bebekler İçin Nasıl Bir Güneş Koruyucu Seçmek Gerekir?

 • Geniş Spektrum Koruması: Güneş koruyucunun geniş spektrumlu koruma sağladığından emin olunuz. Bu, hem UVA’ya (erken yaşlanmaya neden olur) hem de UVB ışınlarına (güneş yanığına neden olur) karşı koruma sağladığı anlamına gelir. Her iki UV ışığı türü de cilt kanserine yol açabilir.
 • Mineral ve Kimyasal Güneş Koruyucuları: Bebekler için mineral güneş koruyucuları tercih edilir. Bunlar çinko oksit veya titanyum dioksit içerir ve kimyasal güneş kremleri gibi cilde emilmek yerine UV ışınlarını fiziksel olarak engellemek için cildin üstüne oturarak çalışırlar.
 • SPF Faktörü: SPF, Güneş Koruma Faktörü anlamına gelir. Bebekler için UVB ışınlarının yaklaşık %97’sini engelleyen en az 30 SPF önerilir.

Bebekler İçin Kaç Faktör Güneş Koruyucu En İyisi?

Güneş koruyucu ipuçları

 • SPF30 (veya daha yüksek) geniş spektrumlu, suya dayanıklı, hassas ciltlere özel formülleri tercih edin.
 • Mümkünse, güneş koruyucunun cilde oturması için zaman tanımak amacıyla, çocuğunuz dışarı çıkmadan yaklaşık 20 dakika önce güneş koruyucu sürün.
 • Her iki saatte bir yeniden uygulayın.
 • Güneş koruyucu asla tek güneşten korunma önlemi olarak veya güneşte kalma süresini uzatmak için kullanılmamalıdır.
 • Çocuklarınıza rol model olun.
 • Biraz eğlence yaratmak için, güneş koruyucuyu cildinize noktalar halinde ve dalgalı çizgiler halinde uygulayın.

Yetişkinler bebek güneş koruyucu kullanabilir mi?

Bebekler ve çocuklara özel içeriklerle üretilen güneş koruyucular, hassas ciltler için daha az tahriş edici olur. Çünkü kimyasal filtreler yerine genellikle mineral UV filtre (çinko oksit) tercih edilir. Dermatologlar da hem bebekler hem de yetişkin hassas ciltler için yalnızca mineral içeren güneş kremleri önerir. 
Ayrıca bebeklere özel güneş koruyucu ağır yapay kokular kullanılmamaktadır
Bizim tavsiyemiz, nasıl pazarlanırsa pazarlansın, içindekiler konusunda rahat olduğunuzdan emin olmak için bir güneş kremi satın almadan önce her zaman içindekiler etiketini kontrol etmenizdir.

Güneş Kreminin Ötesinde Yenilikçi Koruyucu Önlemler

 1. UV Işınlarına Karşı Koruyucu Giysiler: UPF (Ultraviyole Koruma Faktörü) derecesine sahip özel giysiler, güneş kremi gibi sık sık yeniden uygulamaya ihtiyaç duymadan ek koruma sağlayabilir.
 2. Pencere Filtreleri: Araba yolculuklarında veya bol miktarda doğal ışık alan iç mekanlarda, zararlı UV ışınlarını engelleyen pencere filtreleri kullanmayı düşünün.
 3. Taşınabilir Gölge Çözümleri: Açık hava etkinlikleri sırasında şemsiye veya açılır çadır gibi taşınabilir gölgeleme ekipmanları kullanılması, doğrudan güneş ışığından korunmak için güvenli alanlar sağlayabilir.
 4. Güneşe Duyarlı Malzemelere Sahip Eğitici Oyuncaklar: Bazı oyuncaklar çok fazla UV ışığına maruz kaldığında renk değiştirir; bunlar çocuklara gölge aramanın ve güneş kremi sürmenin önemini öğreten eğitim araçları olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico