Güneş Kremi Ne Zaman Sürülmeli

Güneş Kremi Ne Zaman Sürülmeli?

Güneş koruyucu ideal olarak, hava koşulları ne olursa olsun her gün uygulanmalıdır. Güneş, bulutlu veya kapalı günlerde bile cilde zarar verebilecek zararlı ultraviyole (UV) ışınlar yayar. Güneş yanıklarına, erken yaşlanmaya ve cilt kanseri riskini artırabileceğinden cildinizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korumak önemlidir.

Bebeklerde Güneş Kremi İçin Doğru Zaman Nedir?

Bebekler ilk birkaç ayda güneş maruziyetine karşı yetişkinlere ve çocuklara göre çok daha hassastır. Derileri, cilde, saçlara ve gözlere renk veren ve güneşten bir miktar koruma sağlayan pigment olan melanin miktarını çok az miktarda içerir. Bebeğinizi güneş koruyucu ile tanıştırmadan önce bebeğin 6 aylık olmasını beklemeniz önerilmektedir. Bebekleri güneşten korumanın en iyi yolu gölge ve giysilerdir.

Güneş Kremi Zamanı

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda güneş koruyucu kullanmanın zamanı gelmiştir. Bu, bebeğinizi güneşten korumanın en etkili yolu olan cildini giysilerle örtmekten ve onu gölgede tutmaktan vaz geçeceğiniz anlamına asla gelmez. Ancak bebeğiniz büyüdükçe ve siz onunla dışarıda daha fazla zaman harcadıkça, güneş kremi eller ve yüz gibi cildin açıkta kalan kısmının korunmasına yardımcı olacaktır. SPF’si en az 30 olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu (yani UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma) seçin. Çinko oksit içeren güneş koruyucuları tercih edin. Çinko oksit gibi mineral UV filtreler cilt tarafından emilmezler, dolayısıyla hassas ciltte reaksiyona neden olma olasılıkları daha düşüktür.

Yaşam boyu en sağlıklı alışkanlık; küçük yaşta güneş koruyucu kullanma

Ağrılı güneş yanıklarını önlemek, çocukları güneşten korumanın en birincil faydası olsa da, güneş koruyucu uygulama ve şapka takma gibi alışkanlıkları aşılama, çocuğunuzun yaşantısını ilk yıllarından itibaren pozitif yönde etkileyecektir. Çocuklar güneşten korunma rutini uygulayarak büyüdüklerinde, bu davranışları yetişkinlik döneminde de sürdürme olasılıkları daha yüksek olacak ve her türlü cilt kanseri ve erken cilt yaşlanması riskleri azalacaktır.

Makyajda Güneş Kremi Ne Zaman Sürülür?

Zararlı UV ışınlarından gerçekten korunduğunuzdan emin olmanın önemli bir yolu, sabah cilt bakımı rutininizin son adımı olarak; makyaj yapmaya başlamadan önce güneş koruyucunuzu uygulamaktır.
Kimyasal güneş koruyucu kremler cilde nüfuz eden ve UV ışığını emen filtreler içerirken, fiziksel (veya mineral) güneş kremleri cildin üstünede kalarak UV ışığını dağıtır. Bu işlemlerden dolayı güneş koruyucu, doğrudan temiz cilde uygulandığında daha etkili olur.
Sabah yüzünüzü yıkadıktan ve toner, serum, nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerini uyguladıktan sonra güneş koruyucunuzu sürün. Dermatologlar minimum 30 güneş koruma faktörünün kullanılmasını önermektedir.

Yeterli güneş koruyucu kullanın

Araştırmalar, çoğu kişinin tüm vücuduna ihtiyaç duyduğu miktarın yalnızca dörtte birini uyguladığını göstermekte. Peki yeterli miktar nedir? Yüzünüz ve boynunuz için yeterli miktar, orta ve işaret parmağınızı uzunlamasına güneş kremiyle kapladığınızdaki miktar olarak önerilmektedir.

Güneş koruyucunuzun üzerine herhangi bir makyaj uygulamadan önce, cildinize nüfuz etmesi için en az iki dakika bekleyin. Bu süre zarfında yüzünüze dokunmaktan kaçının.

SPF’li fondötenlere güvenmeyin

Günümüzde birçok fondöten veya renk düzeltici krem, makyaj rutininizden ödün vermeden cildinizi güneşten koruma iddiası taşımakta. Bununla birlikte, SPF’li makyaj ürünleri, tek güneş koruyucu seçeneğiniz olarak yeterli değildir çünkü cildinizi etkili bir şekilde korumak için, çoğu insanın günlük görünümlerinde kullandığından daha fazlasını kullanmanız gerekir.

SPF’nin makyaj üzerine yeniden uygulanmasının ne kadar etkili olduğunu kanıtlayacak yeterli çalışma yok. Bunun ideal olmadığını düşünmek için nedenlerimiz var, çünkü güneş koruyucunun cilde mümkün olduğu temas ettiğinde ve dağıtıldığında en etkili olduğunu biliyoruz ve yeterince koruyucu olması için makyaj üzerine yeterli miktarda güneş koruyucu sürmenin zor olduğunun da farkındayız. Örneğin pudra güneş kremleri, taşınabilirlikleri ve hızlı bir rötuş aracı olarak kullanışlılıkları nedeniyle yeniden uygulama için cazip bir seçenektir, ancak bu ürünlerde iddia edilen SPF’ye ulaşmak için yüzünüze yaklaşık bir çay kaşığı toz güneş koruyucu uygulamanız gerekir.

Unutmayın!

Ayrıca SPF’nin miktarı kümülatif değildir. Güneş koruyucunuz SPF 30 ise ve ardından SPF 15 nemlendirici uygularsanız, SPF 45 korumaya ulaşamazsınız.

  • Makyajdan önce güneş kremi sürmenin, makyaj uygulama sürecinde güneş koruyucunuzun bir kısmını silebileceği ve eşit olmayan kapatıcılığa yol açabileceğini unutmayın.

Fondöten ve güneş koruyucuyu üzerine katmanlar halinde sürmek yerine, en az SPF 30 olan renkli, geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın. Renkli güneş kremlerimiz, ağır bir fondöten kadar kapatıcılık sağlamaz, bu nedenle cildinizi hafifçe eşitlemek istiyorsanız harika bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico