Sepetim

300 TL ve Üzeri Alışverişlerde – KARGO BEDAVA

Doğal Sabunda Kostik Kullanılmaz Yalanı

Doğal Sabunda Kostik Kullanılmaz Yalanı

Kostik Kötü Adam mı?

Takipçilerimizden en çok gelen soru şu oluyor: “Doğal sabun üretiminde kostik soda kullanmak doğal ve organik iddianıza aykırı değil mi?”

Kesinlikle aykırı değil! Neden mi? Sabun üretiminde kostik soda kullanımı; USDA organik standartlarında yer alan ve kullanımına izin verilen organik olmayan bileşen uygulamalarından biridir. Sabun yapımında kostik soda ile ilgili gerçek FDA tarafından şu şekilde açıkça belirtilmiştir; kostik sodası olmayan gerçek bir sabun yoktur.

Bir de şu “biz kostik soda kullanmıyoruz, kül suyu kullanıyoruz diyenler var!” Genel olarak kullanıcılar için ve hatta bazı sabun üreticileri için bile bu konu kafa karıştırıcı olmaya başladı. İster kül suyu kullanın ya da isterseniz kostik soda kullanın; sabun içinde kimyasal olarak ne kül suyu ne de kostik soda kalır. Yani bu iki ajanın da cildinizle uzaktan yakından bir alakası yoktur!

Sabunun Kimyası

Sabunla ilgili teknik olarak bilinmesi gereken en önemli gerçek şudur; sabun, sodalı su ile yağ asitleri arasında meydana gelen ve adı sabunlaşma olan bir kimyasal bir reaksiyonun sonucu oluşur. Burada, iki madde kimyasal olarak dönüşerek sabun ve doğal gliserin oluşturur. Yani, orijinal bileşenlerin hiçbiri artık mevcut değildir. İster kül suyu, ister kostik soda kullanın, tüm bunlar reaksiyonda tüketilir.


Bu nedenle, sabun kostik soda ile yapıldığında organik ya da doğal iddiasını kaybetmez ya da kül suyu ile yapıldığında da, daha fazla organik ya da daha doğal asla olmaz.

Aslında doğal sabun üretiminde kostik soda kullanımı çok daha güvenli bir üretime olanak sağlar. Çünkü formül içine katacağınız kostik soda standart teknik özelliklere sahiptir ve üretimde standart kaliteye ve kaynakların tasarruflu kullanımına imkan sağlar.

Sabunun Kimyası Alternatifler
Alkali Alternatifler
Bazı sabun üreticileri kendilerini kostik sodalı “alternatifler” kullanmıyor olarak konumlandırmaya özen gösteriyorlar ve gliserin kullanarak sabun yaptıklarını söylüyorlar. Gliserin kullanarak sabun yapmak, kostik soda kullanmadan sabun yapmak demek değildir. Bu yazının başında da belirttiğimiz gibi gliserin, sabunlaşma prosesinin doğal bir sonucudur.
(Kostik soda + Yağ Asidi = Gliserin)

Sabun Algısını Değiştirmek

Kimyasal / sentetik içermeyen doğal sabun ifadesi; sabunların güvenilir bileşenler içerdiği ve toksik olmadığı, kolayca biyolojik olarak parçalanabilir olduğu anlamına gelmektedir. Yapay renkler, yapay kokular veya koruyucular içermeyen bir sabun kullanmak artık bir ayrıcalık değil bir ihtiyaç haline geldi.

Doğal kalıp sabunlar, yavaş yavaş dünyanın her yerinde duş ve banyolara geri dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Kargo

300 TL üzeri tüm siparişlerinizde.

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi.

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico