Hıdırellez Nedir? Nasıl Kutlanır?

Hıdırellez – Balkanlardan Orta Asya’ya Uzanan Bir Kültür Mirası

Dünyanın farklı coğrafyalarında büyük bir coşku ile kutlanan Hıdırellez Bayramı, Türkiye ve Makedonya’nın çalışmaları sonucu UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alındı.

Hıdırellezin Kökeni Nedir?

5 Mayıs Çarşamba akşamı başlayacak, 6 Mayıs Perşembe günü akşamı bitecek
Hıdırellez’in kökeni nedir?

Bu haftaki blog yazımızı, kurucularımızın annesi Cahide Hanım’ın Hıdrellez anılarına ayırdık.

Cahide Hanım Kendinizden Bahseder misiniz?

  • 1935 Edirne doğumluyum. Çocukluğum Meriç Nehri kıyısında geçti ve çocukluğumun en güzel anıları Hıdrellez Bayramları oldu. Annem, babam, kardeşlerim coşku ile kutladık hep Hıdırellezi.
Edirne Meriç Nehri Eski Resim
Edirne – Meriç Nehri
Cahide Hanım Eski Fotoğraf
Cahide Hanım – Eski Fotoğraf

Hıdırellez Ne Demek?

  • Eskiler yılı ikiye bölerlermiş. Kasım 8 ve Mayıs 6 diye. Kasım 8 ile kış ve Mayıs 6 ile de bahar/yaz gelirmiş. Mayıs 6 demek bereket demek, neşe demek. Benim çocukluğumdan kalan Hıdırellez tarifi buydu.

Hıdırellezi Nasıl Kutlardınız?

  • Hıdırellez kutlamalarını doğa içinde; yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında yapardık. Buralara Hıdırlık denirdi. Çocukluğum Sarayiçi’nde geçti. Edirne’de bu kutlamalar Kakava Şenlikleri olarak anılırdı ve en coşkulu kutlamalar Sarayiçi’nde olurdu. Hıdırellez’de baharın taze bitkilerinden istifade etme adeti vardır. Kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılırdı.
Cahide Hanım Hıdırellez Coşkusu
Cahide Hanım – Hıdırellez Kutlamaları

Hıdırellez ateşi neden yakılır? Neden üstünden atlanır?

  • Ateş ocağı ve evi simgelermiş. Büyüklerimiz böyle söylerdi. Evinde mutsuz olduğunda “ocağı söndü” denirdi. Ateşin üzerinden atlamak arınma amaçlıdır. Ateşin insanları kötülükten arındırdığına inanıldığı için ateşin üzerinden atlama geleneği vardır.
Cahide Hanım Yeni Fotoğraf
Cahide Hanım – Yeni Fotoğraf

86 yaşındasınız ve maşallah çok güzel bir cildiniz var. Bahar coşkusunu cildinizde bu kadar taze tutmayı nasıl başarıyorsunuz?

  • Ben makyaj nedir bilmem. Cildime, bitkisel yağlar ya da doğal kremler dışında hiçbir şey sürmedim. Gençliğinizde ne kazandıysanız, yaşlılığınızda onu harcıyorsunuz. Doğallıktan hiç taviz vermedim ve ayrıca evlatlarımı, torunlarımı da doğa sevgisi ile yetiştirdim. Yeşili, doğayı sevdim. Belki bu yüzden doğa da beni sevdi ve hoş görülü davrandı. (Gülüyor) 🙂

Son olarak gençlere mesajınızı da alabilir miyiz?

– Neşenin, mutluluğun sırrı, doğaya ilgi ve sevgi duymaktan geçiyor. Sezen Aksu bir şarkısında “Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” diyor. Ben de diyorum ki, doğadan geçmeyen hayatlar çok ama çok eksiktir.

Değerli anılarını bizimle paylaştığı için Cahide Hanım’a çok teşekkür eder ve tüm annelerimizin de bu vesile ile anneler gününü kutlarız.

Anneler Günü Hıdırellez İndirimleri
Hıdırellez ve Anneler Günü İndirimleri
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico