Mineral Filtreli Güneş Koruyucu Kullanma Kılavuzu

Mineral Filtreli Güneş Koruyucu Kullanma Kılavuzu

Hem cildinize hem doğaya dost ve güvenli bir güneş koruyucu arıyorsunuz. Ve sonunda bir mineral filtreli koruyucu almaya karar verdiniz. O zaman bu yazı tam size göre.

Mineral güneş kremi kimyasal güneş kreminden farklıdır. Bu farklılık, kimyasal güneş koruyucudan mineral bazlı bir markaya ilk geçişte çok daha fazla kendini hissettirir. Genelde kullanıcılar ilk deneyimlerinde ya ürünü aşırı uygular ya da doğru şekilde yaymaz. Sonrasında da çok beyazlık yaptığını veya işe yaramadığını düşünebilirler. Gerçek şu ki, geleneksel kimyasal bazlı türlere göre mineral güneş kremi daha az uygulamada bile yeterli olabilir.

Mineral Filtreli Koruyucular Yüzümüzü Daha mı Fazla Terletiyor?

Hayır! Güneş koruyucu uygulayın ya da uygulamayın, cildiniz aynı şekilde terler. Ter hızla buharlaşırsa, terli hissetmeyiz. Ter buharlaşmadığında ise, daha fazla terleme hissedilir. Cildinizde güneş koruyucu bir krem olmadığında, cildin yüzeyi “pürüzlü” olur ve ter, bu pürüzlü yapı sebebiyle daha küçük damlacıklar şeklinde kalır ve daha kolay buharlaşır. Bir mineral filtreli güneş koruyucu uyguladığında, cildin yüzeyi pürüzsüzleşir ve damlacıklar, bu pürüzsüz yüzeyde bir araya gelip daha büyük damlacıklar oluşturma eğilimindedir (camdaki yağmur damlalarını düşünün). Bunların buharlaşması daha küçük damlacıklardan daha uzun sürer. İşte o zaman yüzünüzden ter aktığını hissedersiniz. Bu da “daha fazla terlediğiniz” hissiyatına sebep olur.

Güneş Kremi Sürmeden Önce Bir Temizleyici Kullanmam Gerekir mi?

Evet. Güneş kremini temiz bir yüze uygulamak önemlidir. Yüzünüzü sebum dengeliyici bir yüz yıkama ürünü ile iyice temizleyin ve ardından güneş koruyucu uygulayın. Karma ve yağlı bir cilde sahipseniz alkolsüz tonik de kullanabilirsiniz.

Doğru Uygulama Nedir?

Güneş Kreminde Doğru Uygulama
Güneş Kreminde Doğru Uygulama

Terleme, beyazlık, parlaklık, sivilce vb. şikayetlerin çoğu yanlış uygulama nedeniyle ortaya çıkıyor.

MicNo filtreli güneş koruyucularımız için önerilen yüz bölgesi dozu 1 ½ parmaktır. Unutmayın ki, mineral filtreli güneş koruyucular cilt tarafından; kimyasal filtreli muadilleri gibi kolayca emilmez ve aşırı miktar uygulama daha fazla masaj ve ovalamak demektir. Bu da cilt yağ tabakanızın dengesini olumsuz etkileyebilir.

Bu sebeple yüzünüze uygulayacağınız miktarı (1/2 çay kaşığı), 4-5 bölgeye ayırarak yüzünüze dağıtın. Küçük bölgeler halinde uygulama, daha homojen ve zahmetsiz bir sürüm sağlayacaktır.  Cildiniz kuruysa, bölgeye nemlendirici uygulayın, ardından mineral güneş koruyucu uygulayın. Bu, güneş kreminin eşit ve iyi bir şekilde yayılmasına yardımcı olacaktır.

Mineral güneş kremi güneş ışınlarını yansıtır, bu yüzden yeterince kullanmanız gerekir. Peki yeterli doz nedir?

Vücudunuza yeterince güneş kremi sürdüğünüzden emin olmak için kullanabileceğiniz bazı pratik yöntemler.

  • En iyi yol, bezelye büyüklüğünde doz ile başlamak ve tüm cildi kaplayacak şekilde nazikçe ovmaktır. Sonrasında cilt yüzey ölçünüze göre ihtiyacınız olduğu kadar eklemeye devam edin. 
  • Güneş kremini katmanlar halinde uygulayın. İlk uygulamadan sonra ikinci katı uygulamadan önce yaklaşık 5 dakika kurumasını bekleyin.

İlk kat kuruduğunda, en çok etkileneceğini düşündüğünüz vücut bölgelerine ikinci bir kat uygulayın.

Mineral Güneş Kremi Uygulama İpuçları

  1. Mineral güneş kremini güneşe çıkmadan 15 dakika önce uygulayın.
  2. Cildinizin nemli olduğundan emin olun.
  3. Cildiniz ıslakken uygulamaktan kaçının.
  4. Beyaz bir tabaka oluşursa, iyice dağılana kadar ovmaya devam edin.

Mineral Güneş Koruyucuyu Yeniden Uygulamak

Hem güneş hem de su, güneş koruyucu koruma etkisinin; genellikle birkaç saat içinde azalmasına sebep olur.

Peki, mineral güneş kremi koruyuculuğu ne kadar sürer? Bu, sürdüğünüz katmanı kaldırabilecek maruz kalma miktarı veya diğer faaliyetler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

İki Saat Kuralı

FDA’ ya göre mineral güneş kremi iki saatte bir yenilenmelidir. Bu öneri maksimum süredir. Vücudunuza ve yaptığınız faaliyetlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Örneğin; açık tenliyseniz daha sık uygulamayı düşünebilirsiniz. Ek olarak, yüzüyorsanız veya terliyorsanız, güneş kremi daha hızlı çıkabilir ve daha sık tekrar gerektirebilir.

Her şey doğru mineral güneş kremini seçmekle başlar.

Cildinizi canlandırmak ve güneş yanığından korumak için mineral filtreli güneş koruyucularımıza bir göz atın!

Mineral Filtreli Güneş Koruyucular
Mineral Filtreli Güneş Koruyucular
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico