pH Dengeli Cilt Bakımı ve Postbiyotik Doğal Sabun

pH Dengeli Cilt Temizliği ve Doğal Sabun

Cilt temizliğinde doğal sabun tercih edecekseniz ama “pH dengesi” aklınızı mı kurcalıyor?

Gelin önce pH ölçü biriminin tam olarak ne olduğunu anlayalım. PH, sulu çözeltilerin asitliğini ve alkaliliğini test etmek için kullanılır. ”Potansiyel Hidrojen” ifadesinin baş harflerinden gelir. 1-14 arasında bir ölçeğe sahiptir. Nötr pH 7′ dir. 7′ den aşağısı asidik ve yukarısı ise alkali yapıyı işaret eder.

Cildimizin en dış tabakası, ter ve tuz birikintileri nedeniyle hafif asidiktir. Cildimizin en dış tabakasındaki asidik manto, bakteri ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olur. Bununla birlikte vücut bağışıklığı için doğal kalkan görevi görür.

Doğal sabunların pH’ı cilt için zararlı mı?

Tarçın Portakal Sabunu
Cilt Temizliği ve Doğal Sabun

Daha önce belirttiğimiz gibi, pH bir çözeltideki hidrojen iyonu aktivitesini ölçerBir katı sabunun pH’ını ölçmeye çalışmak, bir sıvının uzunluğunu ölçmeye çalışmak gibidir. Bir doğal sabunun pH’ını ölçümü %10’luk bir çözelti hazırlanarak yapılır. Bu çözeltinin pH’ ı da 9-10 civarıdır. Yani günlük hayatta pH değerine maruz kalabilmeniz için, her gün bir kalıp sabun tüketmeniz gerekir.

Gerçek şu ki; günlük hayatta kullanımı teşvik edilen pH 5.5 cilt temizleyici ürünlerin, yıkama sırasında şebeke suyundan gelen klor ve çeşitli mineraller sebebiyle pH değerleri bir anlam ifade etmemektedir. Yani pH 5,5 bir temizleme jeli suyla köpürdükten sonra, suyunuzun sertliğine veya temizliğine bağlı olarak değişim gösterecektir.

Su ile seyreltmenin, pH’ ı her zaman etkileyeceği bilimsel olarak da bilinen bir gerçektir. Basitçe söylemek gerekirse, asidik bir çözeltiyi daha az asidik ve bir alkali çözeltiyi de daha az alkali yapacaktır. Sıvı asidik ise pH 7’ye veya alkali ise pH yine 7’ye doğru gidecektir.

Ayrıca cildimiz, yıkamadan 15 dakika sonra doğal olarak asidik durumuna geri dönerken, yıkamada kullandığınız ürünlerinin pH’ı, cilt salgılarının doğal pH’ını direkt olarak değiştirmeyecektir. Cilt salgıları her zaman asidik olacaktır.

Tek başına pH değeri, bir ürünün yumuşak, sert veya etkili olup olmadığını belirtmez. O ürünün içeriği ve bileşenleri, onun cilt için yararlı ya da zararlı olduğunu belirler. PH bunlardan yalnızca bir tanesidir.

Her ne kadar pH dengeli cilt temizliğinin tüm önceliği cildin asit örtüsünün bozulmaması olsa da, tüm cilt bakım ürünleri (hatta içme suyu ile yüzünüzü yıksanız bile) bir şekilde bu asit örtüsünün dengesini bozabilir.

Hidroklorik Asit ve Amonyak karışımının pH değeri 5.5 ve emin olun bu karışımı asla cildinize sürmek istemezsiniz!

pH değeri sırf 5,5 olduğu için her cilt temizlik ürünün masum olmadığını artık biliyorsunuz:)

İşte size günlük cilt temizliğinizde kullanabileceğiniz harika el yapımı vegan doğal sabun tavsiyeleri.

El Yapımı Postbiyotik Doğal Sabun
Postbiyotik ve Çinko Oksit Doğal Sabunu

Postbiyotik ve Çinko Oksit Vegan Doğal Sabun

Cilt mikrobiyomunuzun üstündeki faydalı bakterileri koruyarak zararlı bakterileri basılayan postbiyotik ve MicNo®️(Avrupa Birliği inovasyon ödüllü bir Çinko oksit formu) içerikli bu sabun, benzersiz temizlik keyfi yanı sıra olumsuz dış faktörlere karşı cildinizin direnç kazanmasına da yardımcı olur. Bu sabun Dünyadaki ilk postbiyotik ve Çinkolu vegan doğal sabun olma özelliğini de taşıyor.

Aynısefa Çinko Yasemin Doğal Sabun
Aynı sefa, çinko oksit, yasemin doğal sabunu

Aynısefa Yasemin Çinko Oksitli Vegan Doğal Sabun

Bu sabun Aynısefa ve Yasemin yağlarının zengin içeriğinin yanısıra, organik standartlarda yağlarla üretilmiştir. Bununla birlikte Avrupa Birliği inovasyon ödüllü bir Çinko Oksit formu olan MicNo içeriklidir. Bu sayede cildinizi hem temizler hem de kusursuz bir bakım sağlar. Aynı zamanda tahriş edici dış etkilere karşı da direnç kazandırır. Bu sabun; el, yüz ve tüm vücut temizliğinizde sizi fazlasıyla memnun edecek.

El Yapımı Çay Ağacı Karanfil Doğal Sabun
Çay ağacı yağı, karanfil yağı doğal sabunu

Çay Ağacı ve Karanfil Yağlı Vegan Doğal Sabun

Aborjinlerin yüzyıllardır tercihi olan çay ağacı ve karanfil yağı ile üretilen bu sabun, cildinizi güzelleştirmekle kalmayacak aynı zamanda vücudunuzda kötü koku oluşmasına sebep veren unsurların giderilmesine de yardımcı olacak. Daha sağlıklı, daha temiz ve parlak bir cilde ulaşmanız için ölü deriyi ve fazla yağı temizleyen doğal bir eksfolyan olan Karanfil Yağı ve antibakteriyel özelliği ile bilinen Çay Ağacı yağına, mükemmel köpürme etkisi veren hindistan cevizi yağı katılarak üretilen bu vegan sabun, özellikle akneye meyilli ciltler için mükemmel bir temizleyici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico