Bizim için bir günden çok daha fazlası; Babalar Günü!

Bizim İçin Bir Günden Çok Daha Fazlası; Babalar Günü!

Bazı günleri tek bir güne sığdırmak mümkün değil. Romantizm uğruna bir alışveriş çılgınlığına dönen Sevgililer Günü, canımız annelerimiz için hediyelerin en özelini haftalar öncesinden seçmeye başladığımız Anneler Günü, yaratılış kaynağı kadınların sadece bir gün çiçeklere boğulduğu Kadınlar Günü. Liste böylece uzayıp gidiyor.

Ve her yıl Haziran’ın 3. Haftası kutlanan ve diğerlerinin yanında biraz sönük kalan Babalar Günü. Ama bugünün önemi bizim için çok büyük çünkü Syorell Güneş Koruyucularının doğuş hikayesi bir Babalar Günü ile başladı.

Hikayemize başlamadan önce size biraz Güneş ve insan arasındaki tutkulu ilişkiden bahsedelim. Eski Mısır’dan, Helenlere, Mayalar’dan, Azteklere ve daha birçok kültüre göre güneş hep kutsaldı. Neşe, bereket, sağlık getirdi toplumlara binlerce yıldır. Sonra statü arayışı ve ayrımcılık zamanla toplumun bir kesimini güneşten uzaklaştırdı. Ne kadar açık tenliysen o kadar soylu bir statün vardı.

Ne de olsa işçiler, cilt renginin değişmesine sebep olan güneşe en çok maruz kalan sınıftı. Bugün artık iyi biliyoruz ki güneş ışığındaki ultraviyole radyasyona (UVR) aşırı maruz kalmanın insan sağlığı üzerinde oldukça yıkıcı etkileri var ve bunun asalet, prestij gibi sınıf ayrımcılığı ile alakası yok.


Doğan Amca 20'li Yaşlar

8 yıl önce 21 Haziran 2015’te Babalar Günü’nde kaybettik Doğan Amca’yı. Cilt Kanserinin en amansız türü Malign Melanom teşhisi konduktan birkaç sonra aramızdan ayrıldı. Bu kanser türü, melanosit adı verilen deri hücrelerinin mutasyona uğraması ve kontrol dışı büyümeye başlamasıyla gelişmekte ve birincil risk faktörü, ultraviyole (UV) ışığına maruz kalmak ve daha da kötüsü maruz kalma miktarı arttıkça risk de artmakta. Özellikle çocukken sık sık güneş yanığı olan kişiler için melanom riski çok daha fazla.


İşte o günden sonra bir karar verdik. Dünyanın en iyi, en temiz ve en güvenli güneş koruyucularını yapacaktık. Syorell Cilt Bakım Ürünleri ile doğal kozmetik ürün formüllerine oldukça hakimdik ve bu sayede işimizin çok zor olmayacağını düşünüyorduk ama feci şekilde yanıldığımızı anladık. Esas önemli olan doğru ve en güvenli filtreyi kullanmaktı. Kimyasal filtre mi yoksa mineral filtre mi kullanacaktık? Bunların artıları, eksileri nelerdi? Hamileler, bebekler, hassas ciltler bunların hangisini güvenle kullanabilecekti?

Tam 2 yıl hiç bıkmadan usanmadan okuduk, araştırdık, fuarlara, kongrelere katıldık ve sonunda “İŞTE BU!” diyeceğimiz filtreyi bulduk. AB inovasyon Ödüllü bir Çinko Oksit formu olan MicNo. Bu filtreyi tercih etmemize sebep neydi?

  1. Dünyanın en geniş spektrum korumasını sağlıyor (285nm-420nm)
  2. Dünyanın en temiz içerikli filtresi (Eko-sistem dostu)
  3. Ecocert organik sertifikalı

Evreka! Yoksa çok mu erkendi bunu demek için? Maalesef çok erkenmiş çünkü filtrenin iddiaları mükemmel olsa da küçük bir sorun vardı. Bu filtreyi doğal, vegan bileşenlerle formüle etmeyi bırakın daha ürünlerinde kullanan dahi yoktu.

Mükemmel ve aynı zamanda oldukça belirsizlik dolu bir süreç bizi bekliyordu.

Mükemmel çünkü Doğan Amcamızın anısını yaşatmak için çıktığımız bu yolda eğer başarılı olursa ilk olacaktık. Korkutucu çünkü bu filtre ile vegan, doğal bileşenler nasıl stabil bir formülde olacaktı; çok belirsizlik vardı.

Olağanüstü bir azim ve sayısız Ar-Ge ile 2019 yılında, Doğan Amcamızı kaybettikten tam 4 sene sonra ilk MicNo UV filtreli güneş koruyucumuzu üretmeyi başardık. Çok yoğun duygular içindeydik. Herkes kaybettiği sevdikleri için ve onların anısını yaşatmak için bir şey yapmak ister. Ama biz sadece Doğan Amca için değil, tüm insanlığı ve eko-sistemi düşünerek bir çözüm üretmeyi başarmıştık. Hemen bir satış ağı kurup özellikle kıyı bölgelerde eczane satışlarına ağırlık verdik. Güzel bir başlangıç yapmıştık.

Ancak tüm Dünyanın dengesini bozan pandemi ile sıcak satış kanallarımızı kapatarak, dijital platformlardan yolumuza devam etmeye karar verdik. Ama bu yolun bir güneş koruyucu üretmekten çok ama çok daha zorlu olduğunu anlamamız uzun sürmedi. Sosyal medyada yeni bir markayız. E-ticaret platformlarında yeni bir isimiz. Kimse tanımıyor. Süreç maddi ve manevi o kadar yıpratıcıydı ki. Ümitsizliğe kapıldık, çok bunaldık ama sabırla kendimizi anlatmaya ve yolumuza devam ettik.

Bizi tanıyanlar bizden vaz geçmedi, bırakmadı. Sizlerle aramızdaki bağ her geçen gün büyüdü ve biz de bu güvene ve amacımıza dört elle sarılarak çalışmaya ve kendimizi geliştirmeye devam ettik. Bu sezon toplam güneş koruyucu sayısı 10’a çıkardık. Çok daha fazlası da yolda.

Syorell artık sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın en temiz içerikli güneş koruyucuları arasında gösteriliyor.

İşte 8 sene önce bir Babalar Günü ile başlayan Syorell Güneş Koruyucularının günümüze kadar uzanan yolculuğu. Bu yolculuğun yarınında da sizlerle beraber olmaktan gurur ve mutluluk duyacağız.

Doğan Amca’ya ve tüm babalara saygılarımızla..

One comment

  1. Neden aglattiniz ki beni. Birkaç kez görüp evet bilmediğim için almadım didemle çıktı karşıma. Babalar günü deyince içim burkulur baba özlemi başka bişey ❤️ size söz alicam ürününüzü ve eğer seversem bırakmam asla yerli markam kazansın isterim…. Sağlıcakla kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico