C Vitamini Nedir? Syorell

C Vitamini Nedir?

C vitamini, cildin dermis ve epidermisinde bulunan doğal olarak oluşan bir antioksidandır. Cildi UV hasarından korur, kolajen üretimini artırır ve hiperpigmentasyonu azaltır. Bazı çalışmalar C vitamininin trans epidermal su kaybını önlemeye de yardımcı olduğunu göstermektedir.

İnsanlar L glikoz Gama lakton Oksidaz enziminden yoksun oldukları için C Vitamini sentezleyemezler, bu nedenle onu turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, çilek vb. gibi doğal yollardan almamız gerekir.

Yaşlandıkça cildimizdeki C Vitamini tükenmeye başlar, bu nedenle bu kayıpla mücadele etmek için cilt bakımı rutininize bir C Vitamini formülasyonu eklemeniz gerekir. C vitamininin cilde uygulanması, cilt bariyerinin güçlendirilmesine, kollajen sentezinin artmasına, serbest radikallerle savaşarak cildinizin erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşla birlikte cildimizdeki C vitamini tükenmeye başlar, bu nedenle bu kayıpla mücadele etmek için cilt bakımı rutininize bir C vitamini formülasyonu eklemeniz gerekir. C vitamini veya türevleri cilde uygulandığında cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur, kolajen sentezini artırır, serbest radikallerle savaşır ve böylece cildinizi erken yaşlanmaya karşı korur.

L Askorbik asit (C vitamininin aktif formu) cilt bakım ürünlerinde çok yaygın olarak karşımıza çıkıyor. C vitamininin gerçekten vücut tarafından kullanılabilen ve hali hazırda cildimizde doğal olarak bulunan formudur. C vitamininin bildiğimiz ve duyduğumuz tüm diğer formlarına türevler denir ve herhangi bir etki göstermeden önce askorbik asite dönüştürülmeleri gerekir. L askorbik asit aktif form olmasına rağmen oldukça kararsızdır, bu da formüle edilmesini zorlaştırır. Oksidasyona ve kararsızlığa yatkın askorbik asitin hızlı oksidasyonunu önlemek için sulu bir çözeltide pH’ın 3,5 altında olması gerekir. Bu, cilt için sert olabilir ve cilt tahrişine veya aknenin alevlenmesine neden olabilir. Ayrıca oksitlendikten sonra artık etkili değildir. Tüm bu sınırlamalar, formülasyonda daha iyi stabiliteye ve kolaylığa sahip olan çeşitli C Vitamini türevlerinin araştırılmasına ve geliştirilmesine yol açmıştır.

C vitamini cildiniz için ne yapar?

Cildin günlük olarak maruz kaldığı kirlilik ve diğer dış saldırganlara karşı (özellikle şehir hayatında) güçlü antioksidan koruma sağlamanın yanı sıra, cildin dolgun görünümüne yardımcı olmak için kolajen üretimini teşvik eder ve cildi pürüzsüzleştirir. Güneş koruyucuların etkinliğini artırır, cildin kendini yenileme sürecini iyileştirir, inflamasyonu azaltır, güneş hasarına ve hiperpigmentasyona karşı etkilidir.

C vitamini zaten ciltte doğal olarak bulunur, ancak zamanla rezervler tükenir. Topikal olarak uygulamak, mevcut seviyelerin yenilenmesine, cildin daha fazla hasara karşı korunmasına ve geçmiş hasarların onarılmasına yardımcı olarak cildin daha uzun süre güçlü, sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olabilir.

C vitamininin türevleri nelerdir?

Cildiniz için harikalar yaratabilecek farklı C vitamini türlerine yakından bakalım.

L-askorbik asit: LAA veya L-askorbik asit, vücutta doğal olarak bulunan, C vitamininin suda çözünebilen bir formudur. C vitamininin en etkili formu olmasına rağmen en az stabil olan C vitamini bu formdur.

Kullanım Alanları:

 • Koyu lekelerin ve güneş lekelerinin azalmasında etkilidir.
 • Yaşlanmanın erken belirtilerini önler.
 • Cildin daha genç ve dinç görünümüne katkı sağlar.

Askorbil-6-palmitat: Askorbil-6-palmitat, diğer C vitamini türevleri gibi bir antioksidandır, ancak dengesizliği nedeniyle daha az popülerdir. Ayrıca ciltte genellikle LAA’ya dönüşmez bu nedenle kırışıklıkların veya hiperpigmentasyonun tedavisinde yüksek etkiye sahip değildir.

Kullanım Alanları:

 • Cildi nemlendirmek için hafif serumlarda kullanılır.

Magnezyum askorbil fosfat: Magnezyum askorbil fosfat aynı zamanda MAP olarak da bilinir ve suda çözünür yapısı nedeniyle popülerdir. C vitamininin bu türevi formülasyonlarda daha stabildir. MAP, cilde parlaklık kazandıran ve kırışıklıkları azaltan etkileriyle bilinir. Ancak uzmanlar bunun diğer C vitamini türleri kadar iyi bir antioksidan olmadığını da belirtmekte.

Kullanım Alanları:

 • Cildinizin daha parlak ve sıkı görünmesine yardımcı olur.

Sodyum askorbil fosfat: SAP veya sodyum askorbil fosfat, C vitamininin suda çözünür bir başka türevidir. Formülasyonlarda çok daha stabildir. Uzmanlar, bu varyantın antioksidan özelliklerinin MAP’tan daha güçlü olduğunu belirterek, sivilce sorunlarıyla mücadelede de etkilerine dikkat çekiyor.

Kullanım Alanları:

 • Sivilce izlerinde ve koyu lekeler üzerinde etkilidir.

Tetraheksildesil askorbat: Tetraheksildesil askorbat son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. C vitamininin bu türevi yağda çözünür, stabildir ve cilde nüfuz etme kabiliyeti yüksektir. İnsanlar bu bileşenin kırışıklık azaltmada ve koyu lekelerin solmasında en iyi sonucu verdiğini iddia ediyor.

Kullanım Alanları:

 • Hiperpigmentasyonun azalmasına yardımcı olur.
 • Yaşlanmanın erken belirtilerini önlemede etkilidir.

Kalsiyum Askorbat: Kalsiyum askorbat veya CAAS, askorbik asidin mineral tuzudur. Ester C olarak da anılır. Bu C vitamini türevi kütlece %10 kalsiyumdur ve kollajen üretimini desteklemeye yardımcı olur. Bu nedenle yaşlanma belirtileriyle mücadelede mükemmel sonuçlar verir.

Kullanım Alanları:

 • Cildinizin eşitlenmesine yardımcı olur.
 • Cildinizin daha dolgun olmasını sağlar.
 • Yaşlanma belirtileri üzerinde etkilidir.

Askorbil Glukozit: Askorbil glukozit veya AG, stabil formülüyle bilinen başka bir C vitamini türevdir.

Ve cildinizin ihtiyacı olan süper kahraman C vitamini türevi: 3-0 Etil L Askorbik Asit

3-0-Etil L-Askorbik Asit: Hem suda hem de yağda çözünebilen askorbik asidin eterleştirilmiş bir türevidir. Üçüncü karbon pozisyonuna bağlı bir grubun tamamını içerdiğinden, C vitamininin bilinen en kararlı formlarından biridir ve tahrişe neden olmadan cildin daha derin katmanlarına nüfuz etmesini sağlar.
 
3-O-etil askorbik asit, C vitamininin çok güçlü bir formudur. Etil askorbik asit olarak da anılır. Etil Askorbik asit cildin daha derin katmanlarına emildiğinde, etil askorbik asit modifikasyonunu kaybeder ve C Vitamini cilde emilir. Bu C vitamini türevinin UV ışınlarının verdiği hasarı onarmada daha güçlü olduğu gösterilmiştir.
 
Önerilen pH’da (4-6 arası) oksidasyona karşı stabildir ve renk solmasına karşı dayanıklıdır. Etil askorbik asit vücut tarafından saf C Vitamini olarak metabolize edilir, böylece C Vitamininin kanıtlanmış tüm faydaları korunur.

3-O-Etil Askorbik Asitin Faydaları

Güçlü antioksidan: 3-O-Etil askorbik vücut hücrelerini UV ışığı, kirlilik ve stresin neden olduğu serbest radikal hasarından korur. Serbest radikaller aslında hücrelere zarar veren, ciltte donukluğa, kırışıklıklara ve hatta kansere yol açan kararsız moleküllerdir. C vitamini bu serbest radikalleri temizleyerek cildi korur.

 • Yaşlanma karşıtı mucize: 3-O-Etil askorbik asit, olağanüstü kolajen artırıcı özelliklere sahiptir.
 • C vitamini ciltteki kolajen üretimini artırarak ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.
 • Yaşlandıkça ciltteki kolajen üretimi azalır ve aynı zamanda ciltteki C vitamini rezervi de tükenir. Zamanla cildin esnekliği ve genel durumu, doğal yaşlanma süreci ve güneşten gelen filtrelenmemiş UV ışığı nedeniyle tehlikeye girer.
 • C vitamini yaşlanma ve güneş hasarı belirtilerini en aza indirir.
 • UV kaynaklı bağışıklık baskılanmasına karşı koruma: 3-O-Etil askorbik asit, epidermisteki bağışıklık hücrelerinin aktivitesini korur.
 • UV kaynaklı cilt kanserine karşı koruma: Topikal 3-O-Etil askorbik asit hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı eşit derecede etkilidir.
 • UV korumasını optimize etmek için güneş kremleri, topikal antioksidan C vitamini ile birleştirilmelidir.

Not: Syorell Su Bazlı Ultra Hafif 50 faktör güneş koruyucu 3-0 Etil Askorbik Asit içermektedir. Ayrıca ürünlerinde sadece bu C vitamini türevini kullanmaktadır.

E Vitamini: 3-O-Etil askorbik asit gibi C vitamini türevlerinin etkinliği, E vitamini gibi diğer antioksidanlarla birleştirildiğinde artar. E Vitamini, 3-O-Etil askorbik asit ile birlikte kullanıldığında etkisini dört kat güçlendirir. Hidrofilik C vitamini, lipofilik bir antioksidan olan E vitamininin yenilenmesine yardımcı olur. Böylece birlikte hücrenin hidrofilik ve lipofilik bölümlerini korurlar.
 
%0,5 ferulik asit, %15 3-O-Etil askorbik asit ve E vitamini %1: % 0,5 ferulik asit, %15 3-O-Etil askorbik asit ve %1 E vitamini kombinasyonu, C vitamininin etkinliğini sekiz kat artırabilir.

Dikkat!
3-O-Etil Askorbik Asit genellikle diğer bileşenlerle iyi çalışır. Bununla birlikte, her iki bileşenin de etkilerini işe yaramaz hale getirdiği için benzoil peroksit ile birlikte kullanmaktan kaçının.

C vitamini sabah mı yoksa akşam mı kullanılmalı?

Peki C vitamini cilt bakımı rutininize nasıl uyuyor?

Cildinizin bunu ne kadar iyi tolere ettiğine bağlı olarak her gün kullanabilirsiniz. Genel olarak antioksidan faydalarından yararlanmak için sabahları kullanımı tavsiye edilen C vitamini, geceleri de kullanılabilmekte. Kısacası sabahları UV maruziyetinden kaynaklanan oksidatif hasarla savaşmaya yardımcı olurken, geceleri siz uyurken cildinizin onarılmasında etkilidir. C vitaminini niasinamid, peptitler, AHA ve BHA eksfoliyantları ve retinol ile uygulayabilirsiniz.

Diğer Cilt Bakım Malzemeleriyle Kombinasyonlar

3-O-etil askorbik asit içeren ürünler gündüz veya gece uygulanabilmektedir. 3-O-Etil askorbik asit formülasyonları, güneş kremleri veya retinoidler gibi diğer yaygın topikal yaşlanma karşıtı maddelerle, diğer antioksidanlarla ve glikolik asit gibi alfa-hidroksi asitlerle birlikte kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico