Cilt Bakımı Rutininizde Doğru Sıralama Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakımı Rutininizde Doğru Sıralama Nasıl Olmalıdır?  

Vücudumuzun en büyük organı, güzelliğimizin aynası cildimizin bakımı söz konusu olduğunda akan sular duruyor. Sosyal medya platformlarında yüzlerce hesap sahibi sabahtan akşama bu konuda videolar çekiyor, paylaşımlar yapıyor. Onlarca ürün arasından size uygun olan hangisi? Neden cilt bakım rutinleri bu kadar kafa karıştırıcı oldu?

Cildinizi Anlamak

Cildimiz çevreyle sürekli etkileşim halindedir ve yaş, hava durumu, stres, hormonlar ve daha fazlası gibi çeşitli faktörlere karşı sürekli tepki gösterir uğrar. Yaşamın değişikliklerine uyum sağladığımız gibi, cilt bakım rutinimiz de bu değişken şartlara cevap verecek şekilde gelişmelidir.

Cilt Bakımını Uygulama Sırası Nedir?

İhtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak, rejiminizde kullandığınız ürünler değişecektir ancak temel sıralama şu şekilde olmalıdır: temizleyici, serumlar, retinol*(gece), nemlendirici ve güneş kremi (gündüz).

*Retinol Neden Gece Kullanılmalı?

Tüm uzmanlar, retinol kullanmanın en önemli adımlarından birinin, günlük güneş koruyucu kullanımıyla takip edilmesi olduğu konusunda hemfikirdir. Retinoidler fototoksik olmasa da, birçoğu UV ışınlarına maruz kaldığında parçalanıyor. Dolayısıyla retinoidinizi sabah uygulamak onu daha az etkili hale getirebilir. Retinol birçok cilt bakımı sorunu için mükemmel bir seçenek ve içerik olsa da egzama, rosacea veya hassas cilde sahip biri için uygun olayabilir.

Bu tarz cilt tipine ya da problemine sahipsiniz ve retinol kullamaya çekiniyorsanız SYORELL’in size harika haberleri var. Güneş bakım ürünlerimizde tüm cilt tiplerinin güvenle kullanabileceği biyoretinol kullanmaktayız. Biyoretinoller reitnollerin tüm avantajlarına sahiptir ve cilt için tahriş edici özelliğe sahip değillerdir.

Sabah Cilt Bakım Rutini

Gün boyunca cildiniz UV ışınına, mavi ışığa, hava kirliliğine ve birçok çevresel stres faktörüne maruz kalıyor. Sabah rutininiz cildinizi bu çetin şartlara karşı güçlü kılmalı ve onu korumalıdır.

Adım 1: Temizleme

Sabah ilk iş yüzünüzü ve boynunuzu günlük bir yüz temizleyiciyle yıkamak, uyurken biriken yağı ve kiri temizleyebilir. Bu adım aynı zamanda cildinizin cilt bakımı rejiminizdeki faydalı bileşenleri emmesi için hazırlanmasına da yardımcı olur. Sülfatsız ve cildinize karşı nazik bir temizleyici seçin.

Adım 2: Tonik 

Tonikler, içeriklerine bağlı olarak cildi nemlendirmeye veya kalan yağı ve kiri temizlemeye yardımcı olabilir. Tonik, isteğe bağlı bir sabah adımıdır ancak kuru veya akneye eğilimli cilde sahip kişilere bu adımı atlamalıdır. Uygulamak için bir pamuğu tonikle ıslatın ve yüzünüze hafifçe uygulayın.

Cilt tipiyle ilgili hususlar: Kuru veya hassas bir cildiniz varsa hyaluronik asit veya gül suyu içeren nemlendirici toniklere uygundur. Yağlı veya akneye yatkın bir cildiniz varsa “T bölgesine” (alın, burun ve çene) odaklanın.

Adım 3: Serumlar

Daha sonra, cildinizin görünümünü ve hissini iyileştirmeye yardımcı olan formülasyonlar geliyor. Evet, serumlardan bahsediyoruz. Yüzünüzün tamamına uygularken gözleriniz, boynunuz gibi hassas (ve sıklıkla ihmal edilen) bölgelere de hitap etmeyi unutmayın. Tek bir şişede birden fazla fayda sağlayan güçlü ürünler öneriyoruz. Cilt bakımında tutarlılık çok önemlidir ve harika sonuçlar elde etmek için ne kadar az adıma ihtiyaç duyarsanız, bir rejime bağlı kalma olasılığınız o kadar artar.

Sabah serumu cildi aydınlatmaya, nemlendirmeye ve korumaya yardımcı olabilir. C vitamini, E vitamini veya niasinamid gibi antioksidan özelliklere sahip bir serumun uygulanması gündüz için en iyisidir çünkü bu bileşenler çevresel ve UV hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Adım 4: Nemlendirici

Tüm cilt tipleri, cildin nemini hapsetmeye ve gün boyu su kaybını önlemeye yardımcı olacak iyi bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Nemlendiriciler daha kalın olma eğiliminde olduğundan, diğer ürünlerinizde kalıcılık sağlamak ve etkilerini en üst düzeye çıkarmak için güneş koruyucudan önceki son adım olmalıdır. Bu tavsiye özellikle mineral UV filtre içeren güneş koruyucu tercih edenlere için. Çünkü mineral filtreli güneş koruyuculardan önce nemlendirici uygulayarak, güneş koruyucunuzun sürümünü ve performansını iyileştirebilirsiniz.

Adım 5: Güneş Kremi

Cildinizin gündüz maruz kalacağı çevresel stres faktörlerinin en önemlisi ve en tehlikesi UV radyasyonudur ve bu yüzden düzenli güneş koruyucu kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Gece Cilt Bakım Rutini

Gece cilt bakımı rutininizin sırası, birkaç istisna dışında sabah rejiminize benzer olacaktır: Uyurken UV radyasyonu konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, dolayısıyla güneş kremi kullanmanıza gerek yok. Ayrıca, retinol ürünlerini yalnızca akşamları dahil etmek en iyisidir diye belirtmiştik, çünkü bunlar UV ışığının varlığında parçalanırlar. 

Gece cilt bakımı rutininiz şöyle olmalı:

Adım 1: Temizleyici

Doğal hava kirleticileri, PM 2,5 partikül ve makyajla yorulan cildin iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır. Özellikle makyajı ve mineral filtreli güneş koruyucunuzu cildinizden güzelce arındırmak için çift aşamalı temizlik tercih etmelisiniz.

SYORELL’in bunun için harika bir nemlendirici ve arındırıcı balmı var.

Nemlendirici Bakım Balmı Kuru Ciltler için Kutulu
  • Kuru, karma ve yıpranmış cilt tiplerine uygun
  • Zengin bitkisel squalen içeriği
  • Çevresel stres faktörlerine karşı koruyan susuz formül
  • Kolajen üretimini ve hücre yenilenmesini destekleyen bileşenler

Adım 2: Serum veya Gece Bakım Kremi

Cildinizin siz uyurken geçen zamanda kendini yenilediğini biliyor muydunuz? En iyi serumlar genellikle en az bir asit içerir; bu nedenle hyaluronik, laktik, salisilik ve glikolik asitler içeren veya daha da iyisi dördünün bir karışımını içeren gece serumlarına dikkat edin. Cildiniz retinolü tolere edebiliyorsa, güçlü yaşlanma karşıtı bileşen içeren bir gece serumu idealdir; böylece kırışıklıklar ve ince çizgilerle mücadele edebilir.

Gece serumunuzu kullanmaya ilişkin bazı hızlı ipuçları:

Eğer gece cilt rutinizde onarıcı ve anti-aging etkili bir gece bakım kremi var ise bu iddialara sahip bir serum kullanmanıza gerek yok.

Çünkü SYORELL’in mükemmel bir gece bakım kremi var. Adı NIGHT WATCH; GECE VARDİYASI.

Night Watch Nemlendirici ve Yenileyici Gece Bakım Kremi Vegan
  • Su bazlı yağsız formül
  • Tüm cilt tiplerine uygun
  • 8 farklı hyaluronik asit içeriği
  • Bio-retinol
  • C vitamini
  • Aydınlatıcı bileşenler

BONUS BİLGİ

Mavi ışık doğal olarak oluşur ve elektromanyetik enerji spektrumunda bulunur. Doğal mavi ışık güneşten yayılır ve yapay mavi ışık telefon, bilgisayar, LED ampul ve dijital ekranlar tarafından üretilir. Özellikle gece, mavi ışık kaynakları cildinize zarar vermeye devam eder. Ayrıca gözlerde ve kişinin uyku döngüsünde bozulmaya sebep olur. Bunun için elimizden hiç düşürmediğimiz akıllı cep telefonlarında mavi ışığı nasıl kapatacağınızı öğrenmeniz ve gece ekran ayarlarını yapmanız bu risklere karşı sizi koruyabilir.

SYORELL Güneş Koruyucularının tamamı mavi ışığa karşı kısmi koruma, leke karşıtı güneş koruyucularımız ise mavi ışığa karşı %100 koruma sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico