Güneşin Zararları ve Korunma Yöntemleri

Güneşin Zararları ve Korunma Yöntemleri

Güneşin Cilde Zararları Nelerdir?


Herkesin D vitamini için biraz güneşe maruz kalması gerekir. Ancak güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına korunmasız maruz kalmak cilde zarar verebilir. En kötüsü kansere de neden olabilir.

Bronzlaşma sağlıklı mı?

Bronzlaşma cildin UV ışığına verdiği tepkidir. UV ışınları cilde ulaştığında cilt daha fazla melanin üretir. Melanin bronzlaşmaya neden olan renktir (pigment). Şunu unutmayın; sağlıklı bronzlaşma yoktur.

Ultraviyole radyasyon (UV)nedir?

Güneşten gelen enerji yeryüzüne görünür, kızılötesi ve ultraviyole (UV) ışınlar olarak ulaşır.

  • Ultraviyole A (UVA), uzunluğu 320 ila 400 nm (nanometre) olan dalga boylarından oluşur.
  • Ultraviyole B (UVB) dalga boyları 280 ila 320 nm’dir.
  • Ultraviyole C (UVC) dalga boyları 100 ila 280 nm arasındadır.

Dünya yüzeyine yalnızca UVA ve UVB ultraviyole ışınları ulaşır. Dünyanın atmosferi UVC dalga boylarını emer.

UVB ışınları UVA’ya göre çok daha fazla cilt kanseri riskine neden olur.

Ancak UVA ışınları yaşlanmaya, kırışmaya ve elastikiyet kaybına neden olur.

UVA ayrıca UVB’nin cilt kanseri ve katarakt dahil zararlı etkilerini de artırır.

Çoğu durumda ultraviyole ışınları melanin ile reaksiyona girer. Bu güneşe karşı ilk savunmadır. Bunun nedeni melaninin ciltte ciddi hasara yol açabilecek tehlikeli UV ışınlarını absorbe etmesidir. UV hasarı miktarı cildin melanininin sağlayabileceği korumayı aştığında güneş yanığı gelişir. Güneş yanığı, cildin güneşten kaynaklanan yaralanmalara verdiği tepkiyi temsil eder. Az miktarda güneşe maruz kalmak sağlık ve D vitamini için gereklidir.

Güneşin zararlı ışınlarına karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Güneşin zararlı etkilerine karşı kendinizi korumanın en iyi yolu güneşe maruz kalmayı sınırlamak ve cildinizi korumaktır.

Eğer dışarıda vakit geçirecekseniz güneşe maruz kalan tüm cilde, en az 30 SPF (Güneş Koruma Faktörü) geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş koruyucuyu uygulamalısınız. Geniş spektrum, güneş koruyucunun sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından koruduğu anlamına gelir. Yaklaşık 2 saatte bir ve/veya yüzdükten, terledikten sonra tekrar uygulayın.

Mümkün olduğunca uzun kollu gömlek, pantolon, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyucu giysiler giyin. UV koruma faktörlü (UPF) veya sıkı dokunmuş kumaştan yapılmış giysiler tercihiniz olsun. Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında olduğunu unutmayın. Gölgeniz sizden kısaysa gölge arayın.

Su, kar ve kumun yakınında ekstra dikkatli olun. Güneşin zararlı ışınlarını yansıtırlar. Bu güneş yanığı olasılığını artırabilir.

Dikkat!

Asla bronzlaşma yataklarını (solaryum) kullanmayın. Güneşten ve bronzlaşma yataklarından gelen ultraviyole ışık cilt kanserine ve kırışmaya neden olabilir. Bronzlaşmak istiyorsanız bronzlaştırıcı bir ürün kullanmayı deneyin. Ama aynı zamanda güneş kremi de kullanın.

Dudaklarınızı en az SPF 15 içeren dudak balsamı ile koruyun.

Ayrıca kendiniz ve çocuklarınız için koruyucu gözlük almaya özellikle dikkat edin. UV koruması sağladığını belirten etiketlere sahip güneş gözlüklerini tercih edin.

Reçetesiz ve reçeteli ilaçların çoğunun cildin UV ışınlarına karşı duyarlılığını artırdığını unutmayın. Bu nedenle, bazı ilaçları alırken birkaç dakika içinde ciddi bir güneş yanığının ortaya çıkması mümkündür. İlaç etiketlerini dikkatlice okuyun ve gerektiğinde ekstra güneş koruyucu kullanın.

Güneş koruyucu krem nedir?

Güneş kremleri cildi güneş yanıklarına karşı korur ve ultraviyole (UV) radyasyonun nüfuz etmesini engellemede önemli bir rol oynar. Ancak hiçbir güneş koruyucu ürün UV radyasyonunu %100 engellemez.

Etiketlerde kullanılan terimler kafa karıştırıcı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Güneş koruyucunun sağladığı koruma, ürün etiketi üzerinde listelenen güneş koruma faktörü (SPF) ile gösterilir. Günlük kullanım için SPF’si en az 15 olan bir ürün önerilir. Güneş kremleri UV ışığını absorbe etmeye yardımcı olan bileşenler içerir. Mineral UV filtreli güneş koruyucu kremler, UVB ışığını fiziksel olarak dağıtan-yansıtan çinko oksit ve titanyum dioksit gibi bileşenler içerir. Tüm güneş kremlerinin UVA ışınlarına karşı koruma sağlamadığını unutmayın. UVA ışınlarından korumayı da içeren geniş spektrumlu kapsama sahip ürünleri arayın.

Güneş kremleri nasıl kullanılır?

Kremler, güneş yanıklarından korur ve UV ışınlarını emerek veya yansıtarak güneş yanığını en aza indirir. Güneş koruyucuların doğru kullanılması cildin korunması açısından önemlidir.

Aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

Hem ultraviyole A (UVA) hem de ultraviyole B (UVB) ışınlarını filtreleyen geniş spektrumlu bir güneş koruyucu seçin.

Kolayca gözden kaçan alanlar da dahil olmak üzere cildin açıkta kalan tüm bölgelerine güneş koruyucu uygulayın. Buna kulak kenarları, dudaklar, ense ve ayak üstleri dahildir.

6 aydan büyük tüm çocuklar için güneş koruyucu kullanın. Çocuğun hangi cilt tipine sahip olduğu önemli değildir. Tüm cilt tiplerinin UV ışınlarından korunmaya ihtiyacı vardır. Koyu tenli çocuklarda bile ağrılı güneş yanıkları oluşabilir. Bebekler ve çocuklar için mineral filtreli güneş koruyucular tercih edin.

Güneş koruyucularını güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın ki güneşe etki etmesi için zaman tanıyın. Bol miktarda kullanın ve suya girdikten, egzersiz yaptıktan veya terledikten sonra her 2 saatte bir yeniden uygulayın. Güneş kremleri sadece plajlar için değildir. Bahçede çalışırken veya spor yaparken dahi bunları kullanın.

Su geçirmez veya suya dayanıklı bir güneş koruyucu kullanın ve yüzdükten veya çok terledikten sonra tekrar uygulayın.

En az 20 ila 30 SPF olan bir güneş koruyucu kullanmak, güneş yanığına karşı önemli bir koruma sağlar ve bronzlaşmayı önler. Yüksek SPF’li güneş kremleri, daha düşük SPF’li güneş kremlerine göre daha uzun süre yanmaya karşı koruma sağlar. SPF 15, UVB’nin %93’ünü, SPF 30 ise %97’sini bloke eder.

Syorell, 6 ay ve üstü bebekler, çocuklar, hamileler, en hassas cilde sahip olanlar için dahi güneş koruyucular üretmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico