Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Kistik akne olarak da adlandırılan kör sivilceler sinir bozucu ve ağrılı bir cilt problemidir. Sıradan sivilcelerden farklı olarak kör sivilceler, cilt yüzeyinde görünmez ve deri altına derin bir şekilde gömülüdürler.

Bu yazıda kör sivilcelerin nedenleri, önlenmesi ve tedavi seçeneklerine biraz ışık tutacağız.

Kör Sivilce Nedir? Neden Olur?

Kistik akne, kıl foliküllerinin aşırı sebum salgısı, ölü deri hücreleri ve bakteriler tarafından tıkanmasıyla karakterizedir. Cildin derinliklerine konumlanmaları ve bir ucun veya açıklığın olmaması ile diğer sivilce türlerine göre daha acı vericidir ve tedavisi çok daha zordur.

Nedenler

Kör sivilceler çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle ergenlik, stres, bazı ilaçlar, hamilelik veya adet döneminde hormonal değişiklikler sebum üretiminde artışa, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilmekte ve bu da kör sivilce oluşma riskini artırabilmektedir. Ayrıca sağlıksız yağlar ve rafine şekerler açısından zengin bir beslenme, kör sivilceler de dahil olmak üzere sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

Kötü cilt bakımı uygulamaları özellikle uygunsuz cilt temizliği ürünleri gözenekleri kapayarak kör sivilcelere neden olabilir.

Önleme

Düzenli bir cilt bakımı rutini sürdürmek ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları oluşturmak, kör sivilceleri önlemenin anahtarıdır. Bunun için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

  • Fazla sebumdan, kirden ve kirletici maddelerden kurtulmak için yüzünüzü günde iki kez hafif bir temizleyici kullanarak yıkayın.
  • Cildi tahriş edebilecek ve gözenekleri tıkayabilecek aşındırıcı ürünler yerine yumuşak cilt bakım ürünleri kullanın.
  • Gözenek tıkanması riskini azaltmak için komedojenik olmayan cilt bakımı ve kozmetik ürünleri kullanın.
  • Cildinize kir ve bakteri bulaşmasını önlemek için yüzünüze özellikle kirli ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız proteinler açısından zengin, dengeli bir diyet uygulayın ve yağlı ve şekerli yiyecek alımınızı sınırlandırın.
  • Egzersiz yapın ve yeterince uyuyun.

Tedavi Seçenekleri

Kör sivilcelerin derinlere yerleşmiş doğaları nedeniyle tedavi edilmesi zordur. Onları sıkmak veya koparmak cazip gelse de bunu yapmak yara izine ve tahrişin artmasına neden olabilir. Bunun yerine aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

  1. Topikal Tedaviler

Benzoil peroksit, salisilik asit ve retinoidler, reçetesiz satılan losyonlarda ve jellerde yaygın olarak bulunan ve tıkanmış gözenekleri temizlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı bileşenlerdir.

  1. Sıcak Kompresler

Kör sivilce üzerine sıcak kompres uygulamak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve böylece iyileşme sürecini hızlandırır. Temiz bir bezi ılık suya batırın ve etkilenen bölgeye 10 ila 15 dakika tutun.

  1. Doğal İlaçlar

Kör sivilceler için doğal ilaçlar arasında çay ağacı yağı, aloe vera ve cadı fındığı bulunur. Bu öğeleri kullanmadan önce dikkatli olmak ve yama testi yapmak çok önemlidir.

  1. Profesyonel Tedaviler

Evde tedavilerin işe yaramadığı durumlarda bir uzmana danışmak faydalı olacaktır. Bu profesyoneller, sivilce ve kör sivilceler de dahil olmak üzere çeşitli cilt rahatsızlıklarını teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlığa ve deneyime sahiptir.

Syorell güneş koruma ve güneş sonrası bakım ürünleri akneye meyilli cilt tiplerine özel formüller de sunmaktadır.

SUNIQUE Akneye Meyilli Ciltlere Özel Renkli Güneş Koruyucu 50 SPF

SUNIQUE Akneye Meyilli Ciltlere Özel Renkli Güneş Koruyucu 50 SPF

Dört mevsim güneş kremi kullanmanın öneminin farkındasınız. Ama akneye meyilli cildinize uyumlu bir güneş kremi bulmakta zorlanıyor ve güneş koruyucunuzun aknelerinizi azdıracağından endişe ediyor olabilirsiniz.

MÜJDE! Akneye neden olabilir endişesi ile bu önemli cilt bakımı adımını ihmal edenler olduğunu fark ettik. Sonuç olarak akneye meyilli cildinize özel harika bir formül geliştirdik. Sunique akneye meyilli ciltler için koruyucu güneş kremi, kolay sürülümü, hızlı emilimi, hafif yapısı ve etkinliği klinik olarak kanıtlanmış akne karşıtı aktifleri ile cildinizi güneşe karşı korurken kusursuz bir bakım da sağlayacak.

SUNIQUE Yağlı ve Akneli Ciltlere Özel Güneş Koruyucu Krem 30 SPF

Yağlı ve Sivilceli Ciltler İçin Güneş Koruyucu Krem Kutulu

Su bazlı ultra hafif formüllü bu geniş spektrum güneş kremi ciltteki aşırı sebum üretimini %54 oranında durdurabilen ve akne oluşumuna sebep olan unsurları da %72’ye kadar azaltan aktifler sayesinde akneye meyilli ciltlerin kullanımına uygundur.

Etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış gözenek sıkılaştırıcı ve ciltteki parlaklığı azaltan yapısı yağlı ciltler için son derece konforludur. Cilt renk tonunu eşitler ve akne izlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde ciltteki oksidatif stresi azaltır. Bu yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle cildin UV hasarından korunmasına da yardımcı olur.

SYORELL Güneş Koruyucu ve Nemlendirici Postbiyotik Krem 15 SPF

Yüz Bakım Kremi Postbiyotik Mineral Güneş Filtreli Kutulu

Çevresel faktörlerin yüz bölgesinde yaratacağı muhtemel hasarlardan korunmak için günlük kullanıma uygun olarak, organik ve doğal hammaddeler ile geliştirilen mükemmel nemlendirme özelliğine sahip SPF özellikli cilt bakım kremi.

Özellikle güneş hasarı ve sivilce sonrası oluşan lekeler nedeniyle meydana gelen hiperpigmentasyonu yavaşlatmaya da yardımcı olan bu krem, kırışıklıkları, kuruluğu, cilt sarkmalarını azaltır. Cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesini ve kolajen sentezini destekler.

Hassas ciltlerde dermatoloji testinden başarı ile geçmiştir. Ultra hassas ciltlerin kullanımına dahi uygundur. Silikona alternatif olarak doğal emolyentler kullanılmıştır. Bu sayede kolay sürülüm ve dağılım özelliğine ve aynı zamanda kısmi mavi ışık koruma özelliğine sahiptir.

SYORELL Sebum Dengeleyici & Gözenek Sıkılaştırıcı Serum

Sebum Dengeleyici Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Serum Kutulu

Organik ve doğal bileşenlerle üretilen bu serum, akneye meyilli ciltlerde oldukça etkili bir aktif olan NDGA içermektedir. Postbiyotikle zenginleştirilen formülü cilt bariyerinin güçlenmesini de olanak sağlar.

Cildin fazla sebumunu dengeleyerek akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Gözeneklerin görünümünü ve boyutunu azaltmada etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico