Doğa Aktiviteleri Güneş Yanığından Kaçınma

Doğa Aktiviteleri ve Güneş Yanığından Kaçınma

5 Mayıs gecesi Hıdırellez kutlamaları ile yaza doğru kollarımızı kocaman açtık. Havaların ısınmaya başladığı bu dönem kamp severlerin ve doğada vakit geçirmek isteyenlerin en sevdiği zamanlar. Evet, güneş ruhumuza iyi geliyor. Bununla beraber güneşten korunma konusu daha da fazla önem kazanıyor. Çünkü güneş size mutluluk getirdiği kadar bazı olası tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Syorell, bu yaz da sizi güneşten korumak için en iyi ipuçlarını içeren bir rehber hazırladı. Tabii çocuklar için de…

Açık hava aktivitelerinde altın kural

Mutlaka bir güneş koruyucu kullanın. Havaların ısınmasıyla UV hasarı riskinin de artacağını unutmayın. Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan saatlik hava durumu değişiklikleri güneş hasarına en hazırlıksız yakalanılan zaman. Bu sebeple bu sezon sırt çantalarınızda fazla yer kaplamayacak seyahat boy ambalajlarda güneş koruyucular da ürettik. Ayrıca erken yaz dönemi Polimorf Işık Erüpsiyonu (Polimorfik Işık Patlaması-PMLE) adıyla bilinen güneş alerjisinin en sık rastlandığı zaman. Bu sebeple güneş alerjisine karşı etkili bir güneş koruyucu mutlaka çantanızda bulunmalı.

Cildinizi örten giysiler giyin

Kendinizi güneşten korumanın en iyi yollarından biri, güneş ışınlarına karşı koruyucu giysiler giymektir. Yazın yürüyüşe çıkarken kar tulumu ve kışlık mont giymenizi önermiyoruz ama kollarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışın.

UPF (ultraviyole koruma faktörü) özellikli giysiler hedefleyin. Bu giysi kategorisi, kıyafette kullanılan kumaşın UV radyasyonuna karşı ekstra korunma sağladığını gösterir. Yani, UPF 50’ye sahip bir gömlek alırsanız, bu, güneş ışınlarının yalnızca 1/50’sinin (%2) giysiden gireceği anlamına gelir.

Şapka ve güneş gözlüğü kulanmayı ihmal etmeyin!

En iyi şapka sadece yüzünüzü değil aynı zamanda kulaklarınızı ve ensenizi de kapatan şapkadır. Ayrıca şapkanın yapıldığı malzemeyi de dikkate almak çok önemli. Hasır şapkaları takmak daha eğlenceli olsa da kanvas gibi bir kumaşın sağladığı koruma düzeyini sunmazlar. Bunun nedeni, kanvasın daha sıkı örülmüş olması ve daha az güneş ışığı geçirgenliğidir.

Çoğu insan güneşten korunmayı düşündüğünde, gözlerini değil, sadece vücutlarını ve yüzlerini düşünür. Gözleriniz cilt kanseri olamaz, ancak etraflarındaki ince deri olabilir ve bu nedenle, bu nazik bölgeyi korumak için iyi bir güneş gözlüğü; hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Güneş gözlükleri, göz çevrenizdeki cildi korumanın yanı sıra, gözlerinizi zararlı UV ışınlarından da korur. Hayatınızda kesinlikle anne babanızın sizi güneşe bakmamanız için uyardığı bir nokta olmuştur ve aynı şeyi siz de çocuklarınıza söyleyeceksiniz. Güneş gözlükleri, görme ile ilgili ciddi sorunlara neden olabilecek katarakt riskinizi de azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Suyu asla ihmal etmeyin

Güneşe çıktığınızda su kaybını önlemek ve güneş çarpması riskinizi azaltmak için susadığınızı hissetmeden önce su içmeyi unutmayın. Kaybedilen suyu telafi etmeye çalışmayın ve bunun yerine su tüketiminizin bir adım önünde olun. Güneşe çıktığınızda yanınızda daima bir şişe su taşıyın.

Not: Çantanızda daha fazla suya yer açmak için güneş koruyucuların boylarını ufalttık😊

Güneş koruyucu olmadan asla

Yukarıdakilerin tümü güneşten korunmanın önemli parçaları olsa da en iyisini (en önemlisini) sona sakladık. Ailenizden hiç kimse, vücudunun açıkta kalan her bir santiminde bir güneş kremi tabakası olmadan dışarı çıkmamalıdır. American Academy of Dermatology’ye göre en az 30 SPF bir güneş kremi hedeflemeli ve güneşe çıkmadan yaklaşık 15 dakika önce uygulamalısınız.

İki saatten fazla güneşte kalırsanız, yeniden uygulamanız gerekir. Yüzüyorsanız veya terliyorsanız, bundan hemen sonra da uygulama gerekecektir. Su geçirmez güneş kreminin aslında su geçirmez olduğuna inanmayın çünkü öyle değil. Doğru tabir suya dayanıklı. Bakılması gereken değer ise minimum 80dk.

İster kimyasal ister mineral filtreli olsun cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu buldunuz. Peki çocuklar ve hassas ciltliler? Bunun için bakacağınız tek filtre Çinko Oksit; yani mineral filtre. Kimyasal filtreli koruyucular cildi tahriş edebilir ve çocukların ciltleri yetişkinlerden çok daha hassas olduğu için bu tarz koruyucular tercih edilmelidir.

Çinko Oksit içeren bir güneş kremi önermemizin bir başka nedeni de, kimyasal filtrelerin bazılarının tek kullanım sonrası bile kan dolaşımına karışabilme riskidir. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, tedbiri elden bırakmamak ve risksiz olanı tercih etmek daha doğru olacaktır.

Genellikle gözden kaçan bazı önemli bölgelere güneş kremi sürdüğünüzden emin olmalısınız:

  • Ayak üstleri
  • Boyun arkası
  • Dizlerin arkası
  • Kulaklar

Güneşten kaçamadınız, o zaman yandınız

Evet. Acı verici bir durum ama hepimiz yaşadık. Güneş yanığını hafifletmek ve mümkün olduğu kadar katlanılabilir hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

İlk şey, ısıyı rahat bir şekilde düşürmeye yardımcı olması için ılık bir banyo. Banyodan sonra hafif bir nemlendirici uygulayın, ancak alkol içeren formüllerden kaçının.

Cildinizde aşırı “yanma” hissi varsa, soğuk kompresler en iyi arkadaşınız olacaktır. Ayrıca nefes alabilen giysiler giydiğinizden emin olun çünkü dar giysiler yanığının acısını şiddetlendirecektir. Ve en önemlisi, yanıklarınız iyileşene kadar güneşten uzak durun.

Özellikle Syorell Kantaron Özlü Nemlendirici ve Sunique Yatıştırıcı Kremler kamp çantanızda mutlaka yer almalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico