Olgun ciltler için en iyi güneş kremi hangisidir?

Olgun Ciltler İçin En İyi Güneş Kremi Hangisidir?

Güneş ışınlarından korunmak her yaş grubu için büyük önem taşıyor. Orta yaş ve üstü bireyler özellikle yaşlılar güneş kremi kullanımı konusunda özenli ve dikkatli olmalı. Peki olgun ciltler için en iyi güneş kremi hangisi?

İnsanlar genelde güneş koruyucuları bir yaz ürünü olarak görmekte. Güneş kreminizin güneş yanıklarına ve cilt kanseri riskine karşı koruma sağladığı bir gerçek ama başka bir faydası daha var; cilt yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Araştırmalar, düzenli güneş kremi kullanımının yaşlanma karşıtı etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Olgun Cildin Güneş Kremine İhtiyacı Var mı?

Dünyada en çok atıf yapılan ve en saygın tıp dergilerinden biri olan Annals of Internal Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük olarak geniş spektrumlu güneş kremi kullanan kişiler, yalnızca yaz aylarında güneş kremi kullananlara göre %24 daha az cilt yaşlanması yaşıyor. Dört yıl boyunca ve 900 kişinin katılımıyla yapılan bu çalışmada, 40’lı ve 50’li yaşlarında günlük güneş kremi kullanımına başlayan katılımcıların bile cilt yaşlanması belirtilerinin azaldığı gözlemlendi.

Yaş ilerledikçe cildin pürüzsüz ve sıkı yapısı zamanla bozulmaya uğrar. Güneş koruyucu kullanımı kolajen yapının tahrip olmasını da engelleyebileceğinden bu sürecin negatif etkilerini azaltır.

Yaşlanmak doğal bir süreç ve bunun doğal kalmasını sağlamak elinizde (gelecekten mesaj var).

Olgun Ciltler İçin En İyi Güneş Kremleri?

Mineral UV filtreli güneş kremleri hassas ciltler için daha az tahriş edicidir ve yaşla birlikte daha hassas hale gelen olgun ciltler için idealdir. Ek olarak bu tip güneş kremleri genelde yağ bazlıdır. Bu da donuk görünümlü ve canlılığını yitirmiş olgun ciltler bu tip güneş kremlerini daha da ideal hale getirmektedir.

Bunun yanı sıra nemlendirici bileşenler de tercih edilecek güneş kremi içerik listesinde mutlaka yer almalıdır.

Olgun Ciltler için En İyi Nemlendirici Nedir?

Yaşı ne olursa olsun herkes cildinin ışıltılı ve dolgun görünmesini ister. Ancak 20’li, 30’lu yaşlarda cildinizde harikalar yaratan bir nemlendirici, 50’li yaşlara geldiğinizde cildinizin sahip olduğu ihtiyaçları karşılamayabilir. Bunun nedeni, yaşla birlikte cildin daha az yağ üretmeye başlaması, elastik ve kolajen dokuda tahribat meydana gelmesidir.

Cilt sıkılığı kaybetmeye başladığından sarkmaya başlar. Ayrıca daha az yağ ürettiğinden daha kuru ve daha ince yapılı hale gelir. Bu sebeple kolajen dokuyu güçlendiren ve kalınlaştıran, nem tutma ve bariyer yenileme özelliği sağlayan nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Yaşlılık Lekeleri için En İyi Güneş Kremi Önerileri

Geniş spektrum güneş koruyucular neden önemli?

Geniş spektrum bir güneş kremi sizi hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı korur. Sadece UVB koruması sunan güneş kremleri yanmanızı engelleyebilir. Ancak cildinizin kolajen dokusunu tahrip eden UVA ışınlarına ve cilt kanseri riskine karşı korunmanıza yardımcı olmazlar.

Dermis Epidermis UVA UVB Işınları
UVA – UVB Işınları

UVB ışınlarından korunma göstergesi, güneş kreminin SPF değeridir. SPF değeri yüksek olan güneş kremi kullanan kişiler, güneş yanığına karşı etkili bir şekilde korunduklarını düşünebilirler. Bununla birlikte güneşte daha uzun süre kalmaya karar verebilir. Ancak bilmeden kendilerini daha uzun seviyelerde daha derin nüfuz eden UVA ışınlarına (cildin erken yaşlanmasına sebep olan ışınlara) maruz bırakıyor olabilirler. 

Erken yaşlarda güneş ışınlarından korunma bilinci oluşması şüphesiz en doğrusu.

Ama orta ya da ileri yaşlara kadar güneş güvenliği radarınızda değilse de umutsuzluğa kapılmayın. Şimdi atacağınız bilinçli bir adım yeni hasarları önleyecek ve cilt hasarının ilerlemesini azaltacaktır.

Güneş koruma rutinine hangi yaşta başlarsanız başlayın, cildinize kendini onarma şansı vereceğinizi ve cildinizdeki kümülatif UV hasarını engelleyebileceğinizi unutmayın.

1960’larda ve 70’lerde güneş koruyucu kullanımı veya güneşten korunma alışkanlığı neredeyse yoktu. Güneşten korunma faktörü sayıları (SPF) iki, dört veya sekiz civarında seyrediyordu. Bugün ise güneşle ilişkiyi güvenli kılmak için minimum 30 SPF öneriliyor.

Şunu asla unutmamak gerekiyor. Sağlıklı bronzluk diye bir şey yoktur ve bronzlaşmış cilt hasarlı cilttir. Dünya Cilt Kanseri Vakfı’na göre, bronzlaşmış cildin parlaması DNA hasarının kanıtıdır.

Böylece en yaygın üç cilt kanseri olasılığını artırır. Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom (en agresif ve en ölümcül cilt kanseri türü)

Yaşlandıkça cilt daha savunmasız ve hassas hale geldiğinden, çoğu cilt kanserinin 65 yaş ve üstü kişilerde bulunması şaşırtıcı değildir. Güneş kreminin ileri yaşlarda kullanımı bu yüzden hayati önem taşımaktadır.

Olgun Cildi Güneşten Korumanın Daha Fazla Yolları

Tüm bireyler UV ışınlarına maruz kaldıklarında risk altındadır. Ancak güneş hasarı veya cilt kanseri riski daha fazla olabilecek bazı gruplar var.

  • Olgun yaş grubundaki bireyler
  • Hayatlarının büyük dönemlerinde dışarıda çalışmış ve daha fazla UV radyasyonuna maruz kalmış kişiler
  • Cilt kanseri olan aile bireyi
  • Sarı saçlı, renkli gözlü ve/veya açık tenli olmak
  • Kötü güneş yanığı öyküsü
  • Işığa duyarlılığı artıran ilaçlar
  • Bağışıklığı baskılanmış bireyler

Cildinizin Geleceğine Yatırım Yapın

Güneş ışınlarından korunmak her yaş grubu için büyük önem taşıyor. Orta yaş ve üstü bireyler; özellikle yaşlılar güneş koruyucu kullanımı konusunda çok daha özenli ve dikkatli olmalıdır.

Aile yapısında bu yaş grubundaki kişilerin küçük çocuklar üstünde rol model etkileri yadsınamaz. Bu sebeple güneşten korunmayı teşvik etmek sadece kendinizi korumakla kalmaz. Aynı zamanda genç nesle erken yaşlardan itibaren güneşten korunma konusunda iyi bir alışkanlık kazandıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico