Hain Kış Aknesi

Al Sana Hain Kış Aknesi!

Kış Aknesi Nedir?

Kış aknesi, akneye meyilli cilde sahip kişilerde, özellikle tam da bu zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Havada yeterli nem olmadığında cildimiz kolayca kurur ve bu da akne oluşumuna davetiye demektir. Akne sizin de kış aylarında karşılaştığınız bir problem ise, sağlıklı ve temiz bir cilt için bu yazımıza bir göz atın. 

Cilt, sağlıklı ve güçlü bariyer yapısını korumak için neme ihtiyaç duyar ve gerekli nemi çoğunlukla havadan alır. Birçoğumuzun soğuk havalarda daha fazla sivilce problemi yaşamasının en büyük nedeni ise kışın azalan neme bağlı kuru havadır. Bu sivilceye neden olur çünkü uygun nem olmadan cildimiz, tahrişe çok daha fazla açıktır ve bu iltihaba davetiye demektir. Cilt bir kez iltihaplandığında, gözenekler daralır ve yağı, ölü deri hücrelerini ve bakterileri yüzeyin altına hapseder. Burada siyah noktalara, beyaz noktalara, sivilcelere ve hatta kistlere dönüşürler.

Akne Önleyici Ürünler

Cilt Tipinizi Tanıyor musunuz?

Dört temel cilt tipi var ve soğuk hava ile coşan aknelerle savaşa başlamadan önce cilt tipinizin neye ihtiyacı olduğunu bilmek önemlidir.


Yağlı Cilt: Kışın cildinizde akne sorunu yaşamıyorsanız, muhtemelen yağlı bir cildiniz var. Aşırı yağ üretimi, gözenekleri tıkayabileceğinden yılın büyük bir bölümünde yağlı ciltler büyük sıkıntı çekerken, soğuk ve kuru hava cilt yağının bir kısmını kuruttuğu için cildinizdeki fazla yağ üretimi azalır.

Kuru Cilt: Sivilceler kışın her zaman daha kötüyse ve aslında yazın oldukça iyi görünüyorsa, muhtemelen kuru cildiniz vardır. Kuru cilt doğal olarak olması gerekenden daha az yağ üretir, bu nedenle tahriş edici maddelere karşı korumasız kalır, bu da artan iltihaplanma ve buna bağlı akneye yol açar. Bu, havanın çok kuru, soğuk ve tahriş edici olduğu kış aylarında daha da büyük bir sorundur ve muhtemelen artan sivilce göreceksiniz.

Karma Cilt: Cildinizin bazı bölgeleri çok yağlı görünüyor, ancak diğer bölümleri çok kuruysa, muhtemelen karma bir cildiniz var. Bu en popüler cilt tiplerinden biridir, ancak çoğu zaman birkaç farklı ürün gerektirdiği için en sinir bozucu da olabilir. Yüzünüzün kuru kısmına cildinizi daha da kurutacak bir akne rutini uygulamak istemezsiniz ve muhtemelen yüzünüzün yağlı kısmı için süper yoğun bir nemlendiriciye de ihtiyacınız yoktur.

Hassas Cilt: Hassas cilt, çeşitli kimyasallara ve bazı doğal içeriklere karşı çok duyarlıdır. Kış havasının hassas cildi tahriş etmesi çok muhtemeldir, ancak yazın sert, parlak güneş ışığı veya bahar polenleri de öyle. Yıl boyunca sivilceleriniz varsa ve etrafınızdaki her şeyden etkileniyor gibi görünüyorsa, hassas bir cildiniz olabilir.

Cildinizi kuruluk, iltihaplanma ve soğuk hava sivilcelerinden korumak için doğru cilt bakım rutinine ihtiyacınız var. Cilt tipleri tipi farklı faktörlere farklı tepki verse de bazı bileşenler ve ürünler tüm cilt tiplerine uygun olabilir.

Kış mevsiminde akneli ciltler için doğru içeriği bulma

Soğuk hava sivilcelerinden kurtulmanın ilk adımı, kışın sivilceye meyilli ciltler için doğru nemlendiriciyi bulmaktır. Bir nemlendiricide bulabileceğiniz en iyi bileşenler seramidlerdir. Seramidler cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yardımcı olarak transepidermal su kaybını önler. Kuru cilt hayatınızın cilvesiyse (özellikle kışa doğru giderken), seramidlerin neden cildinizi mutlu ve nemli tutmanın anahtarı olduğunu keşfetmek için okumaya devam 🙂

Seramidler tahrişi önlemeye yardımcı olur.

Seramidler, cildinizde geçirgenliği önlemek için bir bariyer görevi görür. Bu, nemi cildinize hapsederek kuruluğu ve tahrişi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca epidermisin çevresel hasarlara karşı direncinin artmasına da yardımcı olur. Cilt kuru olduğunda ince çizgiler ve kırışıklıklar genellikle daha belirgindir. Kuru cilt, ne yazık ki yağlı cilt tiplerinden daha hızlı yaşlanma eğilimindedir. Bu lipit eksikliği, hidrolipidik filmin (cildimizi koruyan su ve doğal yağların bariyeri) zayıflamasına, trans epidermal su kaybına ve cildin dış saldırılara karşı daha savunmasız hale gelmesine neden olur.

Seramidler, cildimizin en üst katmanlarında doğal olarak bulunan yağ molekülleridir.

  • Cildin bariyer işlevini güçlendirir.
  • Cildin su kaybetmesini önleyerek nem ve elastikiyetini artırır.

Onları nerede bulabilirsiniz?

Seramidleri yağ asitleri ile birleştirmeyi öneriyoruz, çünkü bunlar birlikte birbirlerinin özelliklerini tamamlar ve cilde faydalarını artırır. 

Doğal yağlar hem seramidler hem de yağ asitleri açısından çok zengin bir kaynaktır.

Syorell Doğal Jojoba Yağı

Yaş, mevsimsel faktörler ve güneş hasarıyla birlikte seramidlerin kalitesi ve miktarı azalır. Bu, cilt bariyerinin zarar görmesine, kuru, pürüzlü cilde, kırışıklıklara, kızarıklığa, tahrişe ve dehidrasyona neden olabilir.

Cilt bakımındaki seramidler, cildinizdeki seramidleri yenileyebilir. Bu, cildinizin daha genç bir cilt gibi görünmesine yardımcı olur; nemli, sıkı ve esnek kalmasını sağlar.

Harika Haber: Jojoba Yağı % 96 seramid içerir.


Ve dört mevsim cildimizin can kurtaranı; Güneş Koruyucular.

Bir başka harika ürün ise değerli yağlarla formüle edilen mineral filtreli güneş koruyuculardır. Soğuk hava ile tahrip olan cilt bariyeriniz UV ışınlarına karşı daha da savunmasız hale gelir. Güneş koruyucu dört mevsim cildinizin süper kahramanıdır. Üzüm çekirdeği yağı, shea yağı, kuşburnu çekirdeği yağı ve aynısefa yağı içerikli güneş koruyucular cildinizde harikalar yaratabilir. 

Peki ya temizlik?

Kışla ilgili her şey cildimizi kurutmaya meyilli olduğundan, kış akne rutininiz için en iyi yüz yıkama ürünü doğal olarak cildi daha da fazla kurutmayan temizleyici olmalı. Nemlendirici yağlarla zengin bir doğal sabun, özellikle soğuk havalarda, kuru ciltler için harika bir seçim olabilir. Özellikle çay ağacı yağı içeren bir doğal sabun akneli ciltlerin imdadına yetişebilir.

Kış aknesi için en iyi temizleyiciyi seçerken kaçınmak isteyeceğiniz bileşenler SLS VE SLES’tir. Bu bileşenlerin her ikisi de son derece komedojeniktir, ayrıca cildi kuruturlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Gün Kargo

Hafta içi 16:00'a kadar

14 Gün Kolay İade

14 gün para iade garantisi

Ürün Garantisi

Tüm ürünlerde ürün garantisi

% 100 Güvenli Ödeme

MasterCard / Visa / İyzico